Minister Zbigniew Rau oficjalnie zainauguruje przewodnictwo i nakreśli jego priorytety na posiedzeniu Stałej Rady OBWE w Wiedniu 13 stycznia 2022 r. Polska będzie współpracować w ramach tzw. trojki OBWE z poprzednim i kolejnymi przewodnictwami – odpowiednio Szwecją i Macedonią Północną.
– Polska przejmuje Przewodnictwo OBWE w czasie, kiedy uczestniczące państwa stawiają czoła wielorakim wyzwaniom dla pokoju i bezpieczeństwa – przekazał minister spraw zagranicznych.
– Prawdziwy dialog między nimi musi opierać się na zasadach prawa międzynarodowego i silnym zaangażowaniu w istniejące instrumenty i narzędzia OBWE. Naszą ambicją jest, aby OBWE działała jak najefektywniej – dodał prof. Zbigniew Rau.
Cele polskiego przewodnictwa
Resort dyplomacji wskazuje, że głównym celem polskiego przewodnictwa będą działania służące uregulowaniu regionalnych i zamrożonych konfliktów poprzez wsparcie struktur OBWE. Jak poinformowano, Polska będzie realizować zadania w duchu kompleksowego podejścia Organizacji do zagadnienia bezpieczeństwa, zakładającego współzależność kwestii polityczno-wojskowych, jak również gospodarczych i dotyczących praw człowieka.
W komunikacie MSZ poinformowano, że Warszawa skupi się również na udzielaniu pomocy ludności cywilnej w strefach konfliktu, natomiast w wymiarze ekonomicznym priorytetem będzie odbudowa i modernizacja gospodarek. "Ożywienie po pandemii wymaga skoordynowanych i ukierunkowanych działań w celu powrotu do zrównoważonego rozwoju" – zaznaczono.
Rada Ministerialna OBWE odbędzie się w Łodzi w grudniu 2022 roku.
Czytaj też:
Wiceszef MSZ: Rosja traktuje ustępstwa jako dowód słabościCzytaj też:
Na prośbę strony amerykańskiej doszło do rozmowy Rau-Blinken