Kallas zaproponowała również zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia parlamentu w piątek, na którym zamierza wystąpić z wnioskiem o wotum zaufania dla jej nowej koalicji rządowej z partią Isamaa i Partią Socjaldemokratyczną.
Rezygnacja premier
W swoim oświadczeniu Kallas wymieniła sukcesy jej gabinetu, jakie udało się osiągnąć przez półtora roku. Czas jej rządów przypadł na trudny okres pandemii oraz wojny na Ukrainie.
– Nasz rząd stanął na czele kraju w bardzo trudnym czasie, z pandemią COVID-19, wojną Rosji z Ukrainą i kryzysem energetycznym na czele. Mimo trudnego czasu, zrobiliśmy wiele dobrych i wspaniałych rzeczy, aby wzmocnić państwo estońskie i wesprzeć nasz naród – powiedziała Kaja Kallas.
– Podczas pandemii utrzymywaliśmy otwartość społeczeństwa i możliwość uczestniczenia dzieci w zajęciach szkolnych, pomogliśmy ludziom radzić sobie z wysokimi cenami energii, zainwestowaliśmy miliard euro we wzmocnienie zdolności obronnych Estonii i osiągnęliśmy wzmocnienie wschodniej flanki NATO. Jesteśmy jednym z największych sojuszników Ukrainy. Jestem wdzięczna ministrom, z którymi przez półtora roku prowadziliśmy kraj. Estonia jest w dobrych rękach – dodała Kallas.
Zgodnie z konstytucją Estonii, szef rządu ma obowiązek poinformowania prezydenta i parlamentu o swojej decyzji o rezygnacji. Kallas zaproponowała również przewodniczącej parlamentu zwołanie na 15 lipca sesji nadzwyczajnej, na której wygłosi oświadczenie polityczne wprowadzające nową umowę koalicyjną. Riigikogu (estońskie Zgromadzenie Państwowe) następnie decyduje, czy udzielić wotum zaufania nowej koalicji rządowej.
Nowy rząd
W poniedziałek estońskie media donosiły o zawarciu umowy między partiami, które mają utworzyć nowy rząd.
Rządząca w Estonii partia Reform oraz opozycyjna Isamaa i Socjaldemokraci (SDE) zdołali wypracować porozumienie w sprawie nowej koalicji rządzącej, która przewodzi najmniejszemu państwu bałtyckiemu. Trzy partie będą dysponowały niewielką większością 56 mandatów w 101-osobowym Riigikogu, estońskim parlamencie.
Każda partia otrzyma w nowym rządzie pięć teczek ministerialnych.
Partia Reform, który dysponuje 34 mandatami w 101-osobowym Riigikogu, obejmie teki premiera, ministra finansów, ministra obrony, ministra ochrony socjalnej i ministra spraw wiejskich.
Isamaa, z 12 mandatami, otrzyma teki ministra spraw zagranicznych, ministra edukacji i badań naukowych, ministra sprawiedliwości, ministra przedsiębiorczości i informatyki (IT) oraz ministra spraw publicznych.
SDE, licząca 9 mandatów, otrzyma teki ministra spraw wewnętrznych, ministra zdrowia i pracy, ministra gospodarki, ministra środowiska oraz ministra kultury.
Czytaj też:
Gen Polko: NATO przestaje być "papierowym tygrysem"Czytaj też:
Eksport ukraińskiego zboża. Jest ważna zgoda Moskwy i Kijowa