W komunikacie Białego Domu przypomniano, że kardynał Zuppi podróżuje do Waszyngtonu na prośbę papieża Franciszka.
Prezydent Biden i kardynał Zuppi będą rozmawiać o powszechnym cierpieniu spowodowanym brutalną wojną Rosji na Ukrainie. Omówią również wysiłki podejmowane przez Stany Zjednoczone i Stolicę Apostolską mające na celu zapewnienia pomocy humanitarnej poszkodowanym, a także skupienie się Stolicy Apostolskiej na repatriacji ukraińskich dzieci przymusowo deportowanych przez władze rosyjskie.
"Złożyłem papieżowi sprawozdanie z misji w Moskwie"
Zaledwie dwa tygodnie temu temu kard. Zuppi informował, że złożył papieżowi Franciszkowi raport z wizyty w Moskwie.
Duchowny tłumaczył, że jego wizyta w Moskwie skupiła się w szczególności na dokumentacji informacji o deportowanych ukraińskich dzieciach. – Mamy nadzieję, że proces zacznie się od najmłodszych z tych, którzy są najbardziej wrażliwi – stwierdził. Zapytany, jakie kroki zostaną podjęte, odpowiedział: "Musimy ustanowić mechanizmy i jak najszybciej uczynić to co da się zrobić".
Przypomnijmy, że w czerwcu kard. Zuppi odwiedził Ukrainę i Rosję, aby dopomóc w rozwiązaniu szeregu kwestii humanitarnych – przypomina portalu Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie. W Moskwie kard. Zuppi odbył spotkania m.in. z patriarchą Cyrylem i Mariją Lwową-Bełową, komisarzem Kremla ds. praw dziecka.
Komentując misję powierzoną mu przez Ojca Świętego, kard. Zuppi stwierdził: "Jesteśmy bardzo zainteresowani kwestią humanitarną i ochroną życia niewinnych". – Nie ma planu pokojowego, nie ma mediacji, jest wielkie pragnienie, aby ustała przemoc i aby ocalono ludzkie życie, począwszy od ochrony najmłodszych – cytuje słowa kardynała serwis informacyjny Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie.
Czytaj też:
Szef watykańskiej dyplomacji: Odrzucam tezę, że wojny nie można zakończyć kompromisemCzytaj też:
"Pojawił się promyk nadziei". Watykan o sytuacji uprowadzonych ukraińskich dzieci