Abp Gallagher wygłosił przemówienie podczas prezentacji edycji magazynu geopolitycznego Limes zatytułowanego "Lekcje ukraińskie" w Rzymie. Arcybiskup odrzucił tezę, że porażka jednej ze stron w wojnie na Ukrainie jest „warunkiem wstępnym jakichkolwiek negocjacji” i że „nie może być kompromisowego rozwiązania”. Takie analizy są „niepokojące”. „Minister spraw zagranicznych” Watykanu powiedział również, że prognozy, zgodnie z którymi bezpieczeństwo Ukrainy może być zagwarantowane w przyszłości tylko w ramach odstraszającej machiny wojennej, są zrozumiałe, ale nie konstruktywne z punktu widzenia długoterminowego pokoju.
Przedstawiciel Watykanu wzywa do zmiany spojrzenia
„W obliczu takich prognoz może wkraść się myśl, że nic nie da się zrobić, że nie ma miejsca na rozmowy, twórczy dialog i dyplomację, że trzeba zrezygnować i zaakceptować kontynuację zaciekłych walk, które przynoszą śmierć i zniszczenie” – powiedział abp Gallagher i wezwał do „zmiany perspektywy”. Zaznaczył, że konieczne jest przejście od „logiki wojny” do takiej, która „nie neguje prawa do obrony i sprawiedliwego pokoju, ale jednocześnie nie ogranicza się do logiki pokoju opartego na pokonaniu wroga i nowych relacjach władzy, ale na wzajemnym szacunku”.
Jednocześnie abp Gallagher zwrócił uwagę, że potwierdzanie własnej tożsamości poprzez negowanie tożsamości drugiej strony prowadzi jedynie do „szerzenia wrogości i zagrażania pokojowi, którego szukamy”. „Wzajemna nieufność musi zostać przezwyciężona poprzez jeszcze silniejsze zaangażowanie w budowanie wzajemnego zaufania”, wskazał watykański „minister spraw zagranicznych”, który kilka miesięcy po wybuchu wojny odwiedził Kijów w imieniu papieża Franciszka.
Zaznaczył, że istniejące inicjatywy humanitarne, takie jak wymiana jeńców wojennych, eksport zboża i repatriacja dzieci mogą być tutaj pomocne. Abp Gallagher zwrócił uwagę, że Watykan jest szczególnie zaangażowany w repatriację dzieci i odniósł się w tym kontekście do niedawnej pokojowej misji wysłannika papieża kard. Matteo Zuppiego do Kijowa i Moskwy.