73-letni Barnier jest najstarszym premierem w nowoczesnej historii politycznej Francji. Zastąpi Gabriela Attala, który był najmłodszym szefem rządu.
Agencja Reutera zwraca uwagę, że Macron potrzebował dwóch miesięcy na podjęcie decyzji w sprawie wyboru nowego premiera, ponieważ lipcowe wybory parlamentarne nie dały żadnemu ugrupowaniu wyraźnej większości.
Michel Barnier nowym premierem Francji. Kim jest?
Barnier po raz pierwszy został parlamentarzystą w wieku 27 lat. Później piastował różne stanowiska w kilku francuskich rządach, był m.in. ministrem spraw zagranicznych i ministrem rolnictwa. Od 15 lat nie pełnił żadnego urzędu politycznego we Francji, większość tego czasu spędzając w siedzibie UE w Brukseli.
Za granicą jest najbardziej znany z tego, że od 2016 r. był głównym negocjatorem Komisji Europejskiej do spraw wyjścia Wielkiej Brytanii z UE (Brexitu).
Poglądy polityczne Barniera są generalnie zbliżone do poglądów Macrona. Dla prezydenta Francji kluczowe było, aby jego nowy premier nie próbował cofnąć reform wprowadzonych w ostatnich latach, w szczególności zmian w systemie emerytalnym, które rozwścieczyły lewicę.
Nie jest jasne, czy Barnier spróbuje w pełni wdrożyć program polityczny Macrona, czy też wysunie nowe, własne propozycje. Ustawy będzie musiał negocjować w parlamencie ze wszystkimi ugrupowaniami.
Barnier jest zagorzałym proeuropejskim i umiarkowanym politykiem, choć podczas nieudanej kampanii o nominację swojej konserwatywnej partii na prezydenta w 2021 r. znacznie zaostrzył swoje stanowisko w sprawie imigracji oświadczając, że wymknęła się spod kontroli – podkreśla Reuters.
Lewica krytykuje decyzję Macrona. Zjednoczenie Narodowe stawia warunki
Decyzję Macrona dotyczącą wyboru premiera skrytykowała lewica, natomiast szef prawicowego Zjednoczenia Narodowego Jordan Bardella zapowiedział, że jego partia oceni deklaracje polityczne Barniera, zanim zadecyduje o ewentualnym wotum nieufności wobec nowego rządu.
– Będziemy apelować o to, aby najważniejsze problemy Francuzów – koszty utrzymania, bezpieczeństwo, imigracja – zostały w końcu rozwiązane i zastrzegamy sobie wszelkie polityczne środki działania, jeśli nie stanie się to w nadchodzących tygodniach – oświadczył Bardella.
Czytaj też:
Reforma emerytalna Macrona. Egzotyczny sojusz może ją uchylić