Przypomnijmy, że p.o. szefa izraelskiej dyplomacji Israel Katz w jednym z wywiadów telewizyjnych mówił o kolaboracji Polaków z Niemcami podczas II Wojny Światowej. Powiedział również, że Polacy "wyssali antysemityzm z mlekiem matki". Brak przeprosin ze strony Izraela na te słowa doprowadził do odwołania szczytu Grupy Wyszehradzkiej w Jerozolimie.
"[Katz -red.] nie zdał sobie sprawy, że właśnie został mianowany ministrem spraw zagranicznych, sądził, że nadal jest ministrem infrastruktury, że może mówić, co tylko chce" – mówił Beck w rozmowie z "Rzeczpospolitą".
Dziennikarz stwierdził, że gdy rok temu pojawił się kryzys w relacjach Polski z Izraelem to próbował tłumaczyć czytelnikom swojej gazety polskie argumenty, ale został zakrzyczany. "Zostałem dosłownie zmiażdżony przez głosy oburzenia" – przyznał Beck.
Redaktor „Israel Hayom” dodaje jednak, że gdy w ostatnich dniach skrytykował Katza, próbując tłumaczyć polskie stanowisko, to spotkał się z o wiele mniejszą ilością ataków.
Beck przyznaje, że złe opinie o Polsce wśród Izraelczyków wynikają z niedoinformowania, błędów w edukacji. Dziennikarz przyznaje, że informacje o losach Polaków podczas II wojny światowej dotarły do wielu Izraelczyków dopiero po wybuchu zeszłorocznego kryzysu. Beck dodaje, że sam dopiero wtedy wsłuchał się w polską narrację.
Czytaj też:
Francuska minister pisze do Gowina. Chodzi o konferencję z udziałem Grossa
Czytaj też:
Szef MSZ Izraela: Nigdy nie mówiłem o wszystkich Polakach