W zeszłym tygodniu w sobotę miał premierę film braci Sekielskich pt. "Tylko nie mów nikomu". Dokument oparty na prawdziwych historiach przedstawia zeznania i losy ofiar księży pedofilów.
Po produkcji Sekielskich Instytut Badań Pollster przeprowadził badania dotyczące tego, jak Polacy postrzegają Kościół. W tym celu zadano badanym trzy pytania.
"Czy uważasz, że Episkopat Polski powinien podać się do dymisji?" – brzmiało pierwsze pytanie zadane przez Instytut. Aż 54 proc. ankietowanych odpowiedziało na nie twierdząco. Przeciwnego zdania było jedynie 20 proc. pytanych. Z kolei 26 proc. nie miało sprecyzownego zdania w tej sprawie.
Polacy nie ufają Kościołowi?
Drugie pytanie brzmiało "jak oceniasz swoje zaufanie do Kościoła Katolickiego jako instytucji?". 54 proc. respondentów stwierdziło, że już nie ufa Kościołowi. Przeciwnego zdania było 33 proc. ankietowanych. 13 proc. stwierdziło, że "trudno powiedzieć".
Ostatnie pytanie dotyczyło tego, czy film "Tylko nie mów nikomu" miał wpływ na ich postrzeganie Kościoła katolickiego. Aż 57 proc. respondentów odpowiedziało twierdząco, dodając, że teraz postrzegają Kościół gorzej, 32 proc. ankietowanych stwierdziło, że produkcja Sekielskich nie miała na nich wpływu w tym aspekcie,7 proc. zaznaczyło odpowiedź "trudno powiedzieć", natomiast 4 proc. badanych odparło, że owszem, film zmienił ich postrzeganie Kościoła i teraz postrzegają go lepiej.
"Nie jestem zaskoczony wynikami badania. Obawiam się, że jeśli reakcja episkopatu będzie zbyt wolna, te liczby będą rosły. Filmu Sekielskich nie mógł przemilczeć, ale teraz jest czas na radykalne działania, jak odejście z episkopatu najbardziej skompromitowanych biskupów" – uważa prof. Antoni Dudek w rozmowie z "Super Expressem".
Czytaj też:
Walka z pedofilią w Kościele? Niecodzienny pomysł WielowieyskiejCzytaj też:
Prof. Kucharczyk: Dziś słowa ksiądz, czy biskup, nie muszą oznaczać osoby wierzącej