Bejrut – prawdziwa kolebka różnorodności i… nowoczesności
Stolica Libanu jest jednym z najszybciej rozwijających się miast na Bliskim Wschodzie. Jego wyróżnikiem są między innymi zaskakujące połączenia historii z nowoczesnością, wielokulturowość oraz niepowtarzalny klimat panujący na bejruckich ulicach. Wśród ekspertów, pojawiają się opinie, że już za kilka lat Bejrut stanie się jedną ze światowych metropolii. Warto wspomnieć, że już teraz jest nie tylko siedzibą libańskiego rządu, ale także miejscem, w którym znajdują się główne banki oraz przedsiębiorstwa regionu. Za kilka lat, miasto to może zmienić się nie do poznania – dlatego już teraz warto zobaczyć te nietuzinkowe miasto i poczuć prawdziwy klimat Libanu.
Poznaj kilka praktycznych informacji, związanych ze stolicą Libanu.
Bejrut leży na półwyspie, nad brzegiem Morza Śródziemnego, co sprawia że chętnie odwiedzają go turyści spragnieni pobytu w nadmorskich okolicznościach przyrody. Ponadto otoczone jest Górami Libanu – w sam raz dla amatorów górskich wypraw. Co za tym idzie, bejruckie wybrzeże jest dość zróżnicowane: począwszy od piaszczystych plaż, kończąc aż po skaliste brzegi.
Samo miasto dzieli się na 12 dzielnic: Achrafieh, Dar Mreisse, Bachoura, Mazraa, Medawar, Minet El Hosn, Moussaitbeh, Port, Ras Beirut, Remeil, Saifi, Zuqaq al-Blat, a według szacunkowych danych stolicę Libanu zamieszkuje ponad 2 mln mieszkańców.
W Bejrucie panuje klimat śródziemnomorski – z gorącym i wilgotnym latem, łagodną wiosną oraz jesienią i chłodną zimą. Dla amatorów letniej aury – najbardziej odpowiedni będzie sierpień, jako najcieplejszy miesiąc - z temperaturą na poziomie 29 °C, zaś najzimniejszym okresem jest początek roku (styczeń, luty), kiedy to temperatura spada do zaledwie 10 °C.
Bejrut – te miejsca musisz zobaczyć!
Odwiedzając stolicę Libanu koniecznie musisz poznać niezwykłe zakamarki oraz najbardziej znane miejsca tego miasta. Warto pamiętać, że Bejrut słynie z życia nocnego, dlatego na każdym kroku można odnaleźć kafejki, restauracje, czy kluby – jest ich całe mnóstwo! Prawdziwym sercem Bejrutu jest Stare Miasto – to właśnie tutaj tętni życie, ulice wypełnia zapach przypraw, a wszystko to w wyjątkowym klimacie. Obecnie nazwa „Stare Miasto” wydaje się być nieco nieadekwatna do rzeczywistego wyglądu tej okolicy. Po odbudowie, większość budynków jest nowych - warto jednak wiedzieć, że pod ziemią kryją się fragmenty zabudowy powstałe cztery tysiące lat wcześniej. Kolejnym ważnym punktem dla zwiedzających, jest nadmorski bulwar Corniche, który ciągnie się przez kilka kilometrów i jest prawdziwą dumą mieszkańców Bejrutu. Podczas spaceru można nie tylko zobaczyć zapierający dech w piersiach krajobraz ale i spróbować lokalnych przysmaków, korzystając z oferty pobliskich straganów.
Będąc w Bejrucie warto przejść się na Plac de l’Etoile - znajdujący się w samym centrum miasta, na którego środku znajduje się przepiękna wieża zegarowa. Fani muzeów nie będą zawiedzeni odwiedzając Muzeum Narodowe w Bejrucie. Warto odwiedzić również miejsca kultu religijnego takie jak: Katedra św. Grzegorza, Meczet Mohammed Al.-Amin i Sanktuarium Matki Bożej Pani Libanu. Interesującym miejscem jest luksusowe centrum handlowe Bejrut Suk. Natomiast spragnionych artystycznego klimatu nie zawiedzie Gemmayze, czyli najbardziej artystyczna ulica w Bejrucie.
Pamiętaj, że Bejrut to miasto które potrafi zaskoczyć na każdym kroku, dlatego podczas podróży i zwiedzania pozwól się „ponieść” i wczuj się w bliskowschodni klimat.
Czego musisz spróbować w stolicy Libanu?
Kuchnia libańska jest różnorodna i zaskakująca – tak jak sam ten kraj. Można odnaleźć w niej wiele wpływów z różnych zakątków kontynentu, a charakteryzuje się niepowtarzalnymi połączeniami smaków. Kuchnia ta jest obfita w owoce – pomarańcze, banany, granaty oraz warzywa strączkowe – soczewica i ciecierzyca. Jeśli lubisz potrawy oparte na mięsie, znajdziesz tam wiele dań z jagnięciną i baraniną oraz nieodzownym dodatkiem, czyli chlebkiem z zatharem, który tak naprawdę znajdziesz w towarzystwie prawie każdego libańskiego specjału.
Jakie potrawy musisz „przetestować”? Mezze to podstawa! Oczywiście warto zacząć od lokalnego hummusu – to pasta, która przeżywa swój renesans na całym świecie. Ma ona swoje miejsce w kuchni libańskiej, koniecznie w połączeniu z wcześniej wspomnianym chlebkiem. Doskonałą propozycją są również falafele oraz kiszonki, w tym rzodkiew czy cytryna, które perfekcyjnie „podkręcają” smak potraw. Kuchnia libańska to również doskonała opcja dla wegetarian. Po daniach głównych lub przystawkach warto skosztować słodkości, z których słynie Liban – prażone orzechy w karmelu, daktyle oraz popularna baklawa w połączeniu z mocną kawą (z kardamonem) będzie stanowiła doskonałe podsumowanie klimatu Bejrutu.
Jak dostać się do Bejrutu?
Najlepszym wyborem będzie samolot. Tym bardziej, że od 14 czerwca PLL LOT oferuje bezpośrednie połączenie z Warszawy do Bejrutu. W okresie od 14.06 do 29.06 oraz od 2.09 do 14.09 w każdy poniedziałek, wtorek, piątek i sobotę o 22:30 samolot będzie wylatywał do stolicy Libanu, natomiast od 1.07 do 31.08 pojawi się dodatkowy lot w niedzielę.
Rejs z Warszawy do Bejrutu trwa około 3 godziny i jest obsługiwany przez jedne z najnowocześniejszych maszyn na świecie. W zależności od wymogów i preferencji możesz wybrać klasę od LOT Economy, aż po LOT Business Class.
Bilety na bezpośredni rejs z Warszawy do Bejrutu dostępne są m.in. na stronie www.lot.com, w biurach LOT Travel oraz poprzez Contact Center.