270 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem to osoby z województw: śląskiego (66), wielkopolskiego (51), dolnośląskiego (40), łódzkiego (34), mazowieckiego (25), małopolskiego (21), opolskiego (9), pomorskiego (6), zachodniopomorskiego (5), kujawsko-pomorskiego (4), podkarpackiego (4), lubelskiego (2), podlaskiego (2) i świętokrzyskiego (1).
„Z przykrością informujemy o śmierci 13 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 89-K Warszawa, 89-K i 87-K Gdańsk, 69-K Bydgoszcz, 80-K Kraków, 74-M, 69-M, 84-K i 73-M Poznań, 61-M Racibórz, 75-M Tychy, 86-K Łomża, 64-M Bolesławiec. Większość osób miała choroby współistniejące” – podaje dalej resort zdrowia.
Dotychczas (stan na sobotę) liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce to 13 375. W wyniku zakażenia zmarły 664 osoby; wyleczonych zostało 3491 osób.
NFZ: Dominującym tematem rozmów z psychologami jest osamotnienie
Osamotnienie jest w czasie epidemii dominującym problemem osób korzystających ze wsparcia psychologów dyżurujących na infolinii NFZ – zauważa prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Adam Niedzielski.
Dzwoniąc pod bezpłatny numer Telefonicznej Informacji Pacjenta, działającej pod numerem 800-190-590, można poprosić o przekierowanie rozmowy do dyżurującego przez całą dobę, siedem dni w tygodniu psychologa. Ta szczególna forma pomocy skierowana jest do osób w kryzysie emocjonalnym, które np. odczuwają stres lub lęk wywołany sytuacją zagrożenia epidemiologicznego.
– W odpowiedzi na zgłaszane przez pacjentów potrzeby poszerzyliśmy zakres usług infolinii oferując wsparcie psychologiczne dla dzwoniących. To stosunkowo nowy produkt, bo wprowadziliśmy go niecałe trzy tygodnie temu. Usługa ma nieco innych charakter niż masowe informowanie, które do tej pory realizowaliśmy na Telefonicznej Informacji Pacjenta – powiedział PAP szef Funduszu.
– Każdy kto ma potrzebę rozmowy o swoich problemach może zadzwonić i poprosić o połączenie z psychologiem. Mamy do dyspozycji 20 specjalistów. Rozmowy, które prowadzą dotykają istotnych problemów związanych z sytuacją, jakiej doświadczają osoby potrzebujące psychologicznego wsparcia – dodał.
Niedzielski wyjaśnił, że dominującym tematem rozmów jest osamotnienie. – Nie jest to oczywiście zaskoczeniem, że w czasie izolacji, konieczności przebywania w domach, redukowania spotkań ludzie narzekają na samotność, na narastającą frustrację. Blisko połowa rozmów, które dotąd przeprowadzono dotyczyły tego wątku – wskazał.
Czytaj też:
"Kaczyński jest mocno odrealnionym człowiekiem". Znany aktor nie szczędzi krytyki prezesowi PiSCzytaj też:
Czy Polacy zagłosują? Jasny wynik sondażu