W Warszawie odbyło się dzisiaj spotkanie szefów Ministerstw Spraw Zagraniczny 16 krajów Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej oraz szefowej unijnej dyplomacji Federiki Mogherini. Na zaproszenie Polski, do Warszawy przyjechali przedstawiciele państw Grupy Wyszehradzkiej – Czech, Słowacji i Węgier, sześciu krajów Bałkanów Zachodnich, które aspirują do członkostwa w UE – Czarnogóry, Serbii, Macedonii, Albanii, Bośni i Hercegowiny oraz Kosowa, a także sześciu unijnych sąsiadów regionu: Bułgarii, Chorwacji, Grecji, Rumunii, Słowenii i Włoch.
Tematami rozmów były przede wszystkim bezpieczeństwo, rozszerzenie UE oraz problemy pojednania i współpracy regionalnej na Bałkanach - poinformował na konferencji prasowej po zakończeniu pierwszej sesji rozmów minister Waszczykowski.
– Wyzwania, jakie stoją przed Europą, są takimi samymi wyzwaniami, które stoją przed Bałkanami i Europą Środkowo-Wschodnią – powiedział po spotkaniu minister Waszczykowski. Zaznaczył, że są to m.in. nielegalna migracja, przestępczość zorganizowana, radykalizacja, terroryzm, zagrożenia hybrydowe. – Te zagrożenia nie znają granic i dotyczą nas wspólnie, całej Europy – przekonywał szef MSZ.
Waszczykowski wskazywał również na konieczność współpracy pomiędzy państwami Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej m.in. w kwestiach gospodarczych oraz w budowie łączącej je "infrastruktury transportowej i energetycznej", która "powinna łączyć nasze kraje".
O łączących UE i kraje zachodniobałkańskie "wspólnych wartościach i wyzwaniach" mówiła też Federica Mogherini. Podkreślała, że wspólne wyzwania dotyczą m.in. rozwoju gospodarczego, tworzenia nowych miejsc pracy, radykalizacji młodzieży, bezpieczeństwa oraz "zarządzania przypływem uchodźców".
– Te wszystkie obszary pokazują, że wiele nas łączy - więcej, niż tylko rozszerzenie UE. To dzisiejsze spotkanie to wspaniała szansa, aby z nimi i (...) państwami członkowskimi porozmawiać na temat konkretnych sposobów, jakimi możemy lepiej rozwiązywać problemy czy bolączki naszych obywateli, niezależnie od tego, czy są to obywatele UE, czy nie, ponieważ wiele z tych problemów, które stoją przed nami obecnie, nie zna granic – mówiła wysoka przedstawiciel UE ds. międzynarodowych.
Szefowie dyplomacji krajów V4 podkreślali w tym kontekście swoje poparcie dla unijnych aspiracji sześciu państw Zachodnich Bałkanów - Czarnogóry, Serbii, Macedonii, Albanii, Bośni i Hercegowiny oraz Kosowa.
– Proces integracji europejskiej przyczynia się do bezpieczeństwa i rozwoju na całym kontynencie – podkreślił minister Waszczykowski. – Dlatego dzielimy się z krajami Bałkanów Zachodnich naszym doświadczeniem z czasów naszej transformacji ustrojowej i naszej akcesji zarówno do UE, jak i do NATO – dodał.