W całej Polsce, bez względu na strefę od soboty restauracje, puby i bary otwarte będą w godzinach 6.00-21.00. Klienci tych lokali mogą zajmować co drugi stolik. Po godzinie 21.00 wydawane będą tylko posiłki na wynos.
Komunikacja miejska
Jeśli chodzi o transport publiczny, to w całym kraju obowiązuje zasada, że zajętych może być połowa miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich miejsc. Wydarzenia sportowe odbywają się bez publiczności, a podczas wydarzeń kulturalnych zajętych jest 25 proc. miejsc dla publiczności. W obu strefach zamknięto także baseny, aquaparki i siłownie.
W strefie czerwonej uzależniono liczbę klientów w sklepach zależnie od jego powierzchni. Dla małych sklepów (do 100 mkw.) wprowadzono limit 5 osób na kasę, dla tych większych (powyżej 100 mkw.) zasadę – jeden klient na 15 mkw.
Ponadto w strefie czerwonej w zgromadzeniach może brać udział nie więcej niż 10 osób, a w żółtej maksymalnie 25 osób. Podobnie w uroczystościach religijnych – w strefie czerwonej może uczestniczyć maksymalnie jedna osoba na 7 mkw., podczas gdy w żółtej jedna osoba na 4 mkw.
W poniedziałek koniec z weselami
Dodatkowo w strefie czerwonej nie mogą odbywać się od poniedziałku przyjęcia i uroczystości rodzinne, m.in. wesela, komunie i stypy. W strefie żółtej dopuszczono na nich maksymalnie 20 osób, ale bez zabawy tanecznej.
Ponadto stosownie do ogłoszonych obostrzeń uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy chodzą do szkoły na terenie objętym strefą czerwoną, będą mieli lekcje na odległość, z wyjątkiem zajęć praktycznych. Bez zmian mają działać przedszkola i szkoły podstawowe.
Zmiany w szkołach
Uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy uczą się w placówkach objętych strefą żółtą, będą uczyli się w trybie mieszanym (nauka częściowo zdalna i częściowo stacjonarna).
Zmiany w funkcjonowaniu tych szkół będą obowiązywały od poniedziałku 19 października do czasu obowiązywania strefy żółtej i czerwonej na danym terenie.
Dodatkowo też już od czwartku, w ramach nowych obostrzeń, wprowadzono w dni powszednie godziny wyłącznie dla osób powyżej 60 lat. Seniorzy mogą zrobić zakupy między godziną 10.00 a 12.00 w drogeriach, aptekach, sklepach spożywczych oraz załatwić sprawę na poczcie.
Największe restrykcje
W czerwonej strefie, czyli na obszarze z największymi restrykcjami, od soboty znajdą się 152 powiaty z 16 województw, w tym 11 miast wojewódzkich: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Rzeszów i Warszawa.
Czerwonym obszarem objęte są kolejno powiaty: głogowski, kamiennogórski, legnicki, lubiński, milicki i polkowicki (woj. dolnośląskie); aleksandrowski, bydgoski, grudziądzki, inowrocławski, mogileński, nakielski, radziejowski, toruński, tucholski, włocławski, żniński i miasta na prawach powiatu: Bydgoszcz, Grudziądz, Toruń i Włocławek (woj. kujawsko-pomorskie); janowski, lubelski, łęczyński, łukowski, puławski, rycki, świdnicki, włodawski i miasta na prawach powiatu: Chełm, Lublin i Zamość (woj. lubelskie); gorzowski, krośnieński, międzyrzecki i żarski (woj. lubuskie); bełchatowski, łowicki, łódzki wschodni, pabianicki, pajęczański, piotrkowski, radomszczański, wieluński, brzeziński i miasta na prawach powiatu: Łódź, Piotrków Trybunalski i Skierniewice (woj. łódzkie); bocheński, chrzanowski, gorlicki, krakowski, limanowski, miechowski, myślenicki, nowosądecki, nowotarski, olkuski, oświęcimski, suski, tatrzański, wadowicki, wielicki i miasta na prawach powiatu: Kraków, Nowy Sącz i Tarnów (woj. małopolskie); garwoliński, legionowski, makowski, otwocki, przasnyski, radomski, szydłowiecki i miasta na prawach powiatu: Siedlce i Warszawa (woj. mazowieckie); głubczycki, kędzierzyńsko-kozielski, krapkowicki, namysłowski, nyski, oleski, prudnicki i strzelecki (woj. opolskie); brzozowski, dębicki, jarosławski, kolbuszowski, leżajski, łańcucki, mielecki, przemyski, przeworski, ropczycko-sędziszowski, rzeszowski, sanocki, strzyżowski, leski i miasta na prawach powiatu: Przemyśl i Rzeszów (woj. podkarpackie); białostocki, bielski, hajnowski, sokólski, wysokomazowiecki, zambrowski i miasta na prawach powiatu: Białystok i Suwałki (woj. podlaskie); chojnicki, gdański, kartuski, kościerski, kwidzyński, lęborski, pucki, słupski, starogardzki, tczewski, wejherowski i miasta na prawach powiatu: Gdańsk, Gdynia, Słupsk i Sopot (woj. pomorskie); cieszyński, częstochowski, kłobucki, żywiecki i miasta na prawach powiatu: Częstochowa i Ruda Śląska (woj. śląskie); buski, jędrzejowski, kielecki, pińczowski, skarżyski, włoszczowski i miasto na prawach powiatu – Kielce (woj. świętokrzyskie); działdowski, iławski, nowomiejski i Olsztyn (woj. warmińsko-mazurskie); gostyński, jarociński, krotoszyński, międzychodzki, ostrowski, poznański, rawicki, słupecki, wolsztyński i Poznań (woj. wielkopolskie); sławieński, szczecinecki i miasto na prawach powiatu – Koszalin (woj. zachodniopomorskie).