Chodzi o projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Jak czytamy w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów na BIP RM, rząd przyjął go w czwartek w trybie obiegowym z autopoprawkami.
"Zasadniczo projektowane rozporządzenie powiela rozwiązania zawarte w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii" – czytamy w uzasadnieniu do rozporządzenia.
Jak wskazano w nim, utrzymująca się wysoka liczba zachorowań na COVID-19 nie pozwala na daleko idące znoszenie restrykcji i ograniczeń.
"Od dnia 28 listopada 2020 r. zakłada się jednak przywrócenie możliwości funkcjonowania sklepów i usług w galeriach i parkach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym, z wyłączeniem działalności polegającej na prowadzeniu sal zabaw" – napisano.
Limit osób w sklepach
Zgodnie z projektem rozporządzenia, w sklepach i galeriach handlowych będzie obowiązywał limit osób – maksymalnie 1 osoba na 15 m kw.
Nadal będą obwiązywać tzw. godziny dla seniorów (od poniedziałku do piątku w godz. 10.00–12.00), przy czym z uwagi na zwyczajowo skrócony czas pracy w dniu 24 grudnia 2020 r. proponuje się rezygnację z tego obostrzenia w tym dniu.
Czytaj też:
Komisarz UE zabiera głos ws. zablokowania sezonu narciarskiego
Wyciągi narciarskie otwarte, hotele tylko służbowo
Zgodnie z projektem, wyciągi narciarskie i wypożyczalnie sprzętu mogą działać z zachowaniem reżimu sanitarnego.
W przypadku hoteli działalność jest zawieszona, z wyjątkiem gości przebywających w podróży służbowej, sportowców, personelu medycznego oraz pacjentów i ich opiekunów.
Zgodnie z projektem rozporządzenia targi i wydarzenia mogą się odbywać wyłącznie w formie online. Zawieszona jest działalność parków rozrywki, dyskotek i klubów nocnych, a także siłowni, klubów fitness i aquaparków. Gastronomia prowadzi działalność wyłącznie "na wynos" i "na dowóz".
Salony fryzjerskie, kasyna i transport publiczny
Salony fryzjerskie i kosmetyczne mogą funkcjonowanie w reżimie sanitarnym – co oznacza co najmniej 1,5 m odległości między stanowiskami oraz nie więcej niż jedna osoba na jedno stanowisko obsługi z wyjątkiem obsługi.
W przypadku kasyn oraz obiektów działalności związanej z eksploatacją automatów do gier hazardowych na monety obowiązywać ma jedna osoba na 15 m kw. powierzchni dostępnej dla klientów, przy zachowaniu odległości 1,5 m, z wyłączeniem obsługi.
W transporcie publicznym obowiązują ograniczenia w liczbie osób: 50 proc. liczby miejsc siedzących albo 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50 proc. miejsc siedzących niezajętych.
Kolejne zmiany możliwe po 27 grudnia
"Przewiduje się, że większość z wymienionych ograniczeń będzie obowiązywać do dnia 27 grudnia 2020 r. Do tego czasu zostaną podjęte decyzje w sprawie ewentualnego utrzymania ograniczeń lub ich zmiany" – czytamy.
Zgodnie z projektem rozporządzenia, w dalszym ciągu utrzymano nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej.
W projekcie zapisano, że nie były prowadzone pre-konsultacje dotyczące projektu rozporządzenia. Jak dodano, rozporządzenie wpływa na działalność mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców, jeżeli prowadzą oni działalność związaną z ograniczeniami przewidzianymi w rozporządzeniu.
Zgodnie z projektem, rozporządzenie wchodzi w życie 28 listopada 2020 r.
Czytaj też:
Piotr Duda oburzony zapowiedziami rządu: Jesteśmy zbulwersowani