Wiceprzewodnicząca klubu poselskiego PO-KO złożyła wniosek formalny o odroczenie obrad Sejmu.
Gasiuk-Pihowicz: Będzie polexit
– Pani marszałek Witek stwierdziła kilka dni temu: tu jest Polska, nie Unia. Wstyd i zażenowanie – grzmiała z mównicy parlamentarzystka Koalicji Obywatelskiej.
– Takie słowa pasują do przewodniczącego rosyjskiej Dumy, a nie do marszałek polskiego Sejmu. Za rozrywanie więzi między Polską a Unią na Kremlu już pewnie szlifują dla pani medale. Za maską patriotyzmu chowacie prorosyjską twarz – oceniła polityk KO.
– PiS podłożył bombę pod przyszłość Polski. Ten zegar cały czas tyka. Niewykonanie orzeczenia TUSE będzie nas wszystkich bardzo słono kosztowało. Jeśli PiS nie zapłaci kary, to te pieniądze zostaną potrącone z funduszy, które się Polkom i Polakom należą. Po karach będą cięcia z mechanizmu praworządności, a potem polexit – krzyczała Gasiuk-Pihowicz.
35 posiedzenie Sejmu
Pierwszego dnia posiedzenia Sejmu, w środę 21 lipca, parlamentarzyści wysłuchają m.in. sprawozdania Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej o senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy o Trybunale Stanu, informacji z działalności Krajowej Rady Sądownictwa w 2020 roku wraz ze stanowiskiem Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z działalności w 2020 roku.
Ponadto posłowie wysłuchają m.in. informacji o działalności Rady Mediów Narodowych w 2020 roku, a także Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych w sprawie sprawozdania z wykonania budżetu państwa za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2020 r. wraz z przedstawioną przez Najwyższą Izbę Kontroli analizą wykonania budżetu państwa i założeń polityki pieniężnej w 2020 r. oraz komisyjnym projektem uchwały w przedmiocie absolutorium.
Ryszard Terlecki poinformował natomiast, że na obecnym posiedzeniu nie zostanie rozpatrzony projekt określany jako „Lex TVN”, czyli nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji.
Senat zajmie się kandydaturami na RPO i prezesa NIK
Na 27. posiedzeniu Senatu, które odbędzie się w dniach 21-23 lipca, senatorowie podejmą decyzję w sprawie kandydatury Marcina Wiącka na Rzecznika Praw Obywatelskich,
8 lipca przy szóstej próbie Sejm wreszcie osiągnął w tej sprawie porozumienie. "Za" kandydaturą prof. Marcina Wiącka, którego zgłosiła opozycja, a następnie poparł PiS, głosowało 380 posłów, przeciw było 3, a 43 wstrzymało się od głosu (w tym 40 posłów z klubu PiS).
Izba wyższa zajmie się również rozpatrzeniem kandydatury Karola Nawrockiego na prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.
Czytaj też:
Naczelna Rada Adwokacka apeluje ws. sporu z TSUECzytaj też:
"Czy Pani jest lekarzem?". Braun znowu wykluczony z obrad Sejmu