Od kilku tygodni przygraniczne sklepy oraz salony fryzjerskie w sąsiadującej z Holandią belgijskiej Flandrii notują rekordowe obroty. Wszystko to dzięki Holendrom, którzy masowo odwiedzają południowego sąsiada.
Holendrzy robią zakupy w Belgii
Belgijscy handlowcy są z tego powodu zadowoleni, jednak narzekają, że wielu Holendrów umawia się na wizyty, a następnie bez odwołania nie przychodzi. – Teraz będę ich prosić o zaliczkę – deklaruje właściciel salonu fryzjerskiego w Antwerpii.
O dziwo ze wzrostu obrotów rodzimych przedsiębiorców nie jest zadowolona gubernator Antwerpii zaapelowała do nich, aby przestali przyjeżdżać, albowiem jest to „nieodpowiedzialne”, gdyż zagrożenie Covid-19 jeszcze nie minęło.
Pociągi z Amsterdamu do Antwerpii od dawna nie notowały takiego obłożenia – informują holenderskie koleje NS.
Sklepikarze w Antwerpii czy Gandawie są zadowoleni z większych obrotów. Narzekają natomiast fryzjerzy. – Jedna czwarta Holendrów, którzy umówili się na wizytę, się nie pojawia – powiedział dziennikowi „De Telegraaf” właściciel salonu fryzjerskiego w Antwerpii.
Holenderska policja biła ludzi na proteście
2 stycznia pomimo zakazu władzy w Amsterdamie odbyła się kolejna manifestacja przeciwko rządowej polityce covidowych obostrzeń i segregacji. Policja użyła środków przymusu bezpośredniego. Zgromadzenie zostało rozwiązane.
W sieci opublikowano nagrania pokazujące szokujące zachowanie niektórych policjantów. Na nagraniach widać, jak funkcjonariusze biją ludzi, a jeden z demonstrantów zostaje zaatakowany przez policyjnego psa.
twittertwitter
Lockdown w Holandii
18 grudnia premier Holandii Mark Rutte ogłosił twardy, ogólnokrajowy lockdown. Podkreślił, że decyzja ta była "nieunikniona z powodu piątej fali, wywołanej przez wariant Omikron, który już nas zaatakował".
Zgodnie z zasadami "ogólnonarodowego" lockdownu zamknięte będą wszystkie "nieistotne" sklepy oraz restauracje, bary, salony fryzjerskie, siłownie, kina, teatry i muzea. Gospodarstwa domowe będą mogły gościć nie więcej niż dwie osoby, także maksymalnie dwie osoby będą mogły ze sobą przebywać na zewnątrz.
Obostrzenia te będą obowiązywać do 14 stycznia. Do 9 stycznia wszystkie szkoły odbywać będą naukę zdalną.
Czytaj też:
Sprawozdawca ONZ ds. tortur chce odpowiedzialności karnej holenderskich policjantówCzytaj też:
Ministerstwo Sprawiedliwości chce, by UE zajęła się sytuacją w Holandii