21 marca przypada pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. To także Światowy Dzień Zespołu Downa, nazywany inaczej Dniem Kolorowej Skarpetki.
"Święto" obchodzone jest na całym świecie od 2006 roku i jest uznawane za wyraz wsparcia dla osób z zespołem Downa i akceptacji dla ich odmienności.
"Inny nie znaczy gorszy"
Ekspert zauważa, że dzieci z zespołem Downa potrzebują więcej ciepła, empatii i uwagi. Dodaje, że w dziedzinie edukacji potrzebna jest wyrozumiałość. – Chodzi o to, aby traktować te dzieci jak wszystkie inne, żeby poczuły się tak samo ważne, tak samo bezpieczne, jak w innej szkole zdrowe dzieci – mówiła w rozmowie z Polskim Radiem dyrektor ośrodka w Juszczynie.
Jarnot zwracała uwagę, że osoby z zespołem Downa powinny być uczone samodzielności. – To bardzo ważne od samego początku – nie wyręczać dzieci. Wspieramy rodziców w tym, aby dzieci z Zespołem Downa i z każdą inną niesprawnością traktować jak najbardziej naturalnie. I, na tyle, na ile ich możliwości pozwalają, dać im dużo samodzielności oraz możliwości, żeby to ćwiczyć – tłumaczyła ekspert.
Dodała, że dzięki temu w dorosłym życiu osoby z zespołem "mają poczucie sprawstwa, samodzielności, satysfakcji z tego, co potrafią osiągnąć, czują się dowartościowane, odnoszą sukcesy".
Co mają wspólnego kolorowe skarpetki z Zespołem Downa?
Zespół Downa to choroba, która jest wynikiem obecności trzeciego chromosomu w 21 parze. Stąd, nieprzypadkowo, data 21.03. Dodatkowo, trzeci chromosom ma kształt skarpetki.
Jak zauważa dyrektorka Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno- Wychowawczego w Juszczynie Oliwia Jarnot, "różnorodność i wielobarwność skarpetek symbolizuje tolerancję i znak, że mimo odmienności można w pełni cieszyć się życiem".
Wiele osób tego dnia zakłada kolorowe skarpetki nie do pary.
Wyjątkowe przesłanie Olimpiad Specjalnych
Z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa Olimpiady Specjalne Polska opublikowały przesłanie.
W nagraniu wystąpili zawodnicy Olimpiad Specjalnych.
– Niech świat nas pozna! Jesteśmy tacy jak wy" – podkreślają w nagraniu Grzegorz Czerwiakowski, Cecylia Sobolewska, Andrzej Telatycki, Witold Hornung, Brtłomiej Humanicki i Cezary Kubik, reprezentanci Olimpiad Specjalnych Mazowieckie.
Czytaj też:
Polska – astronomiczne mocarstwo