Tarnowskie Góry były jedynym miejscem z Polski zgłoszonym do głosowania i jednocześnie jedynym obiektem przemysłowym wśród tegorocznych 34 kandydatur do wpisu na listę.
Przez kilkaset lat na obszarze Tarnowskich Gór i okolic funkcjonowało kilka tysięcy kopalń. Obecnie najbardziej znane są Zabytkowa Kopalnia Srebra oraz Sztolnia Czarnego Pstrąga. Współcześnie turyści przepływają pod ziemią łodziami 600-metrowy fragment sztolni służącej kiedyś do odwadniania kopalni. Jest to najdłuższa w Polsce podziemna trasa turystyczna pokonywana w ten sposób.
Z kolei Zabytkowa Kopalnia Srebra to jedyna w Polsce trasa turystyczna, wytyczona w podziemiach będących pozostałością po dawnych kopalniach rud srebra, ołowiu i cynku.
– Jesteśmy bardzo dumni z 15. wpisu - Kopalni rud ołowiu, srebra i cynku w Tarnowskich Górach na Listę Światowego Dziedzictwa. Cieszymy się, że wpis ten nastąpił w Krakowie podczas pierwszej organizowanej w Polsce sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa. Ma to dodatkowy symboliczny wymiar, gdyż Polska jako organizator sesji przywiązuje wielką wagę do ochrony dziedzictwa kulturowego – powiedziała wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Magdalena Gawin.