We wtorek, 23 maja o godz. 16:00 sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka rozpatrzy zgłoszony przez klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości projekt nowelizacji ustawy o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym. Chodzi o propozycję zmniejszenia pełnego składu orzekającego TK.
Informacja o terminie posiedzenia pojawiła się w piątek, 19 maja na stronie internetowej Sejmu.
"Posiedzenie będzie prowadzone z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej umożliwiających porozumiewanie się na odległość" – poinformował w komunikacie poseł PiS Kazimierz Smoliński.
Projekt ustawy PiS w sprawie TK
Na początku maja Prawo i Sprawiedliwość złożyło w Sejmie projekt ustawy zmniejszający minimalną liczebność Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Propozycja zakłada usprawnienie działalności TK poprzez zmniejszenie pełnego składu orzekającego. Redukcja polegałaby na zmniejszeniu minimalnej liczebności Zgromadzenia Ogólnego Sędziów z dziesięciu do dziewięciu członków TK oraz pełnego składu Trybunału z jedenastu do dziewięciu sędziów.
Przypomnijmy, że sześciu z 15 sędziów Trybunału Konstytucyjnego domaga się od Julii Przyłębskiej zwołania Zgromadzenia Ogólnego Sędziów i wyłonienia kandydatur, spośród których prezydent wskaże nowego prezesa. Sędziowie przekonują, że kadencja Przyłębskiej upłynęła 20 grudnia ubiegłego roku. Propozycja polityków PiS może stanowić próbę zmuszenia Trybunału Konstytucyjnego do zajęcia się nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym, która mogłaby odblokować dla Polski środki z Funduszu Odbudowy Unii Europejskiej.
W minioną środę TK przesunął o jeden dzień rozprawę dotyczącą wniosku prezydenta Andrzeja Dudy o zbadanie zgodności z konstytucją nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Pierwotnie rozprawa miała się odbyć 30 maja, jednak po decyzji TK została ona przesunięta na termin 31 maja. Tego samego dnia rozpatrzony zostanie również spór kompetencyjny między Prezydentem RP a Sądem Najwyższym o prawo łaski.
Czytaj też:
Nowelizacja ustawy o SN. Trybunał Konstytucyjny znów przesunął rozprawęCzytaj też:
Przyłębska powinna odejść? Polaków zapytano o Trybunał Konstytucyjny