Emerytura pomostowa jest świadczeniem okresowym, przysługującym do czasu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego.
Mogą się o nią ubiegać pracownicy wykonujący prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, u których wraz z wiekiem bardzo istotnie zmniejsza się możliwość wykonywania pracy, co jest związane z malejącą wydolnością psychofizyczną pracownika.
Zmiany w emeryturach pomostowych
W piątek na posiedzeniu Sejm zadecydował o zmianach w emeryturach pomostowych. Świadczenia będą przysługiwać osobom, które nie posiadają stażu pracy w warunkach szczególnych przed 1 stycznia 1999 r. Za przyjęciem nowelizacji głosowało 432 posłów, trzech było przeciw, a 14 wstrzymało się od głosu.
Jak przypomniał portal ekonomiczny Money.pl, obecnie tzw. pomostówka przysługuje tylko tym osobom, które przed 1 stycznia 1999 r. wykonywały pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.
Porozumienie rządu z "Solidarnością"
Przypomnijmy, że 7 czerwca w Hucie Stalowa Wola NSZZ "Solidarność" oraz rząd podpisały porozumienie dot. konkretnych postulatów. W wyniku rozmów ze związkowcami uzgodniono szereg zmian, które mają wspierać pracowników. Wśród nich m. in.: uchylenie wygasającego charakteru emerytur pomostowych oraz dodatkowe środki dla pracowników sfery budżetowej.
– Zdecydowaliśmy się wdrażać zasady solidarności. Osobą, która przede wszystkim do tego dążyła był prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Już w 1976 r. wydarzenia Radomia, Ursusa, Płocka, potem KOR i wielki ruch "Solidarności". W III RP formacja, jaką stworzył prezes Kaczyński walczyła o wartości "Solidarności". Bez niego nie stalibyśmy tu dzisiaj – mówił wówczas szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki.
Czytaj też:
Poseł PiS: Referendum mogłoby się odbyć razem z wyborami do SejmuCzytaj też:
Nowelizacja "lex Tusk". Jest decyzja Sejmu