Badanie przeprowadziła pracownia United Surveys dla Wirtualnej Polski. Chęć oddania głosu na Prawo i Sprawiedliwość – Zjednoczoną Prawicę zadeklarowało 31,7 proc. respondentów. To spadek o 2,5 pkt. proc. w porównaniu z ostatnim sondażem tej samej firmy z 12 czerwca.
W najnowszym badaniu Koalicja Obywatelska odnotowała 28,2 proc. poparcia (spadek o 1,5 pkt. proc.). Oznacza to, że różnica między PiS-em a KO wynosi 3,5 pkt. proc.
Najnowszy sondaż
Podium zamyka Konfederacja z wynikiem na poziomie 14 proc. (wzrost o 2,5 pkt. proc.). Do Sejmu dostałyby się jeszcze Trzecia Droga, czyli sojusz Polski 2050 i Polskiego Stronnictwa Ludowego, która uzyskała 12,1 proc. (wzrost o 1,9 pkt. proc.), a także Lewica – 8 proc. (spadek o 1,7 pkt. proc.).
Ponadto, AgroUnia uzyskała 0,7 proc. poparcia (wzrost o 0,6 pkt. proc.). 5,3 proc. respondentów nie wie jeszcze, na kogo głosować w jesiennych wyborach do Sejmu.
Badanie United Surveys dla Wirtualnej Polski przeprowadzono w dniach 23-25 czerwca 2023 r. metodą łączoną CATI i CAWI na reprezentatywnej grupie 1000 pełnoletnich Polaków.
Wybory parlamentarne
Tegoroczne wybory parlamentarne odbędą się jesienią. Kiedy dokładnie, zdecyduje prezydent Andrzej Duda. Głowa państwa ma do wyboru kilka terminów i media już od kilku miesięcy wskazują, że najbardziej prawdopodobne to 15 lub 22 października.
Zgodnie z Konstytucją RP, głosowanie musi zostać wyznaczone na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 30 dni przed upływem czterech lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu. Prezydent zarządza wybory nie później niż na 90 dni przed upływem rozpoczęcia kadencji izb. To oznacza, że Andrzej Duda ma czas na wskazanie daty wyborów parlamentarnych do sierpnia.
Czytaj też:
Kaczyński wrócił do rządu. Najnowszy sondaż: Złe wieści dla PiSCzytaj też:
Pracownicy budżetówki zapowiadają protesty. "Prowadzimy rozmowy"