Według badania przeprowadzonego na zlecenie Onetu, Prawo i Sprawiedliwość pozostaje liderem i może liczyć na 35,1 proc. poparcia. To wzrost o 1,8 pkt proc. w porównaniu z sondażem przeprowadzonym tydzień temu.
Drugie miejsce zajmuje Koalicja Obywatelska z wynikiem 26,1 proc. głosów (spadek o 0,3 pkt proc.). Ugrupowanie Donalda Tuska traci do partii Jarosława Kaczyńskiego blisko 7 pkt proc.
Na trzecim miejscu ponownie uplasowała się Konfederacja, na którą chce głosować 9,9 proc. pytanych (spadek o 0,2 pkt proc.).
Dalej uplasowała się Trzecia Droga, która może liczyć na 9,2 proc. głosów. Dla koalicji Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski 2050 oznacza to spadek notowań o 1 pkt proc.
Do Sejmu wchodzi jeszcze Lewica, która notuje bolesny spadek poparcia. W ostatnim sondażu formacja była na podium, teraz jednak musiałaby się zadowolić ostatni miejscem nad progiem. Na Lewicę chce głosować 9,1 proc. respondentów (mniej o 2 pkt. proc.).
Odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć" zaznaczyło 9,1 proc. respondentów. Wymaganego progu 5 proc. poparcia nie przekraczają Bezpartyjni Samorządowcy.
Podział mandatów. Konfederacja decyduje
Onet przekonuje, że podział mandatów w Sejmie wyglądałby następująco:
PiS — 203
KO — 148
Konfederacja — 40
Trzecia Droga — 36
Lewica — 32
Mniejszość niemiecka — 1.
"PiS mogłoby zachować władzę z udziałem Konfederacji. Oba ugrupowania dysponowałyby 243 mandatami, a minimalna większość sejmowa to 231 głosów.
Konfederaci, a przynajmniej ich część, byliby też niezbędni przy założeniu koalicji przez tzw. demokratyczną opozycję [sic!]. KO, Polska 2050, PSL i Lewica miałyby wspólnie jedynie 216 mandatów" – czytamy na Onecie.
Sondaż został przeprowadzony przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRIS) w dniu 20 września 2023 r. na ogólnopolskiej próbie 1 tys. osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).
Czytaj też:
PSL zgodzi się na związki partnerskie? Tusk: Tam nie ma ortodoksyjnej niechęci