W ubiegłym roku liczba pielgrzymów z całego świata przekroczyła 1,8 mln wiernych, toteż zarządzanie tak wielkim napływem ludzi jest jednym z największych problemów logistycznych i politycznych władz tego kraju, uważającego się za "Strażnika Świętych Miejsc Islamu".
Tysiące pielgrzymów zatrzymanych
Z oficjalnego oświadczenia kierownictwa królestwa wynika, że zatrzymano 153 998 cudzoziemców, którzy przybyli z zagranicy tylko z wizami turystycznymi, ale bez oddzielnych wiz niezbędnych do odbycia Wielkiego Hadżdżu. Wjazdu do Mekki i innych miejsc świętych odmówiono również 171 587 osobom, przebywającym w Arabii Saudyjskiej, niebędącym jednak mieszkańcami tego miasta i niemającym specjalnego zezwolenia na odbycie pielgrzymki.
Hadżdż jest jednym z pieciu tzw. filarów islamu – obok wyznania wiary (szahady), modlitwy, odmawianej pięć razy dziennie (salatu), jałmużny (zakatu) i postu w czasie ramadanu (saumu) – których przestrzeganie jest obowiązkiem każdego muzułmanina. Choć pielgrzymkę do świętych miejsc islamu: Mekki, Medyny, kamienia Ka'aby i góry Arafat i kilku innych można teoretycznie odbyć w każdym czasie, to jednak największą wartość religijną ma ona w ostatnim, 12. miesiącu kalendarza muzułmańskiego, zwanym zu al-hidżdża. A ponieważ rok islamski oparty jest na fazach Księżyca i liczy 354 dni, przeto jest on krótszy od roku słonecznego i tym samym daty poszczególnych świąt muzułmańskich wypadają co roku w innych okresach kalendarza gregoriańskiego.
Czytaj też:
Ważne słowa Prymasa Polski. "To nie jest żaden polityczny manifest"Czytaj też:
"Rosjanie nie chcą muzułmańskich imigrantów”