Polska ogłosiła powołanie nowego ambasadora na Ukrainie. Dyplomata obejmie stanowisko w Kijowie 1 sierpnia – podaje ukraińska agencja UNIAN, powołując się na rzecznika MSZ Pawła Wrońskiego.
Łukasiewicz ma zastąpić Jarosława Guzego, który od października 2023 r. reprezentuje interesy Polski na Ukrainie.
Polska wymienia ambasadora na Ukrainie. Kim jest Piotr Łukasiewicz?
52-letni Piotr Łukasiewicz jest politologiem, dyplomatą, pułkownikiem rezerwy Sił Zbrojnych RP. W latach 2012-2014 był ambasadorem Polski w Afganistanie. W latach 1995-2006 zajmował się problematyką bezpieczeństwa państwa i walką z terroryzmem. Służył także w misjach stabilizacyjnych w Iraku (2004-2005).
W 2012 r. Łukasiewicz przeszedł na emeryturę w stopniu pułkownika, a później został ambasadorem w Afganistanie. Swoją misję zakończył 31 grudnia 2014 r. Po powrocie zajął się działalnością publicystyczną, dydaktyczną i ekspercką.
Co zrobi prezydent? Czy podpisze nominację?
Wcześniej prezydent Andrzej Duda publicznie oświadczył, że nie podpisze nominacji ambasadorskiej dla Ryszarda Schnepfa, którego ojciec był oficerem Ludowego Wojska Polskiego, a także dla Bogdana Klicha, byłego szefa MON, dziś senatora. Według planów MSZ, Schnepf ma być ambasadorem RP we Włoszech, natomiast Klich – w Stanach Zjednoczonych.
Dyplomatyczna bitwa między Pałacem Prezydenckim a Kancelarią Premiera zaczęła się w marcu, kiedy minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podjął decyzję o zakończeniu misji przez ponad 50 ambasadorów oraz o wycofaniu kilkunastu kandydatur zgłoszonych do akceptacji przez poprzednie kierownictwo MSZ.
Ambasadorowie powołani bez zgody prezydenta będą ambasadorami Platformy Obywatelskiej – powiedział w czerwcu Marcin Mastalerek, szef gabinetu Andrzeja Dudy.
Konstytucja w artykule 39. stanowi, że ambasadora mianuje i odwołuje prezydent na wniosek ministra właściwego do spraw zagranicznych, zaakceptowany przez prezesa Rady Ministrów.
Czytaj też:
Nieoficjalnie: Jest kandydat na ambasadora Polski w Izraelu