Chwilę później na oficjalnej stronie prezydenta pojawił się komunikat, że podpis pod ustawą został już złożony.
"1. Prezydent RP Andrzej Duda złożył swój podpis pod uchwaloną dzisiaj nowelizacją ustawy o IPN, po uzyskaniu niezbędnych opinii prawnych.
2. Prezydent zdecydował o podpisaniu ustawy w najkrótszym możliwym terminie na osobisty wniosek premiera złożony w imieniu większości parlamentarnej.
3. Prezydent konsekwentnie podkreśla, że walka i troska o dobre imię i honor Polaków i Polski jest zadaniem, które powinni wypełniać wszyscy polscy politycy i instytucje publiczne.
4. Jednocześnie Prezydent we wniosku do Trybunału Konstytucyjnego zwrócił uwagę na problematyczny charakter przepisów karnych znajdujących się w poprzedniej wersji ustawy o IPN" – czytamy w komunikacie Kancelarii Prezydenta RP.
Po burzliwej debacie i skróceniu czasu jej trwania, Senat przyjął bez poprawek nowelę ustawy o IPN. W głosowaniu wzięło udział 78 senatorów, za było 76, przeciw jeden i jeden wstrzymał się od głosu.Przed głosowaniem, na znak protestu senatorowie opozycji opuścili salę.
– Myślę, że pan prezydent niebawem podpisze (nowelizację ustawy o IPN – red.) – komentował marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
Czytaj też:
Senat bez poprawek przyjął nowelizację ustawy o IPNCzytaj też:
Morawiecki w Senacie: Naszym celem jest prawda historyczna, a ta nie powinna dzielić PolakówCzytaj też:
Napieralski kontra Morawiecki. Ostra dyskusja w Senacie