Gdy zbliża się sezon urlopowy, oferty dotyczące wyjazdów i wycieczek pojawiają się jak grzyby po deszczu. Ci, którym nie wystarcza zwykły relaks, decydują się na dawkę nowych wrażeń podczas wakacji lub ferii zimowych. Niestety, aktywny wypoczynek naraża nas na różnego rodzaju wypadki, urazy i kontuzje, a czasem nawet na wyrządzenie krzywdy drugiej osobie. Aby nie narobić sobie niepotrzebnych zmartwień, należy wypoczywać odpowiedzialnie i wcześniej się zabezpieczyć.
Zdrowy rozsądek
Liczba amatorów sportów ekstremalnych rośnie z każdym rokiem. Zwykle takie dyscypliny uprawiają profesjonaliści i osoby o mocnych nerwach, które są w stanie wytrzymać ogromne ryzyko i zmierzyć się z własnym strachem. Ale nie tylko. Często decyzję o pierwszym skoku na bungee, wspinaczce na skałki czy nurkowaniu przy użyciu specjalistycznego sprzętu podejmujemy impulsywnie – namawiani przez znajomych bądź ze względu na zwykłą ciekawość lub potrzebę zasmakowania czegoś nowego.
W takich sytuacjach naszym największym wrogiem jest brak doświadczenia, a koszty ewentualnej akcji ratunkowej i późniejszego leczenia mogą być gigantyczne, zwłaszcza za granicą. Warto zdawać sobie sprawę, że podejmowana przez nas aktywność fizyczna nie zawsze wlicza się do podstawowej polisy. Wielokrotnie dowiadujemy się o tym niestety dopiero wtedy, gdy dojdzie do nieszczęścia.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
O czym należy pamiętać? Firmy oferujące ubezpieczenia różnie określają dyscypliny, które wiążą się z możliwością utraty zdrowia lub zagrożeniem życia. Naszą ulubioną aktywność jedni mogą zakwalifikować jako ekstremalną, a inni uznać za sport wysokiego ryzyka. Przed wykupieniem polisy niezbędne jest zatem sprawdzenie ogólnych warunków ubezpieczenia i wybór takiej oferty, która najlepiej spełnia nasze oczekiwania.
Najczęściej wśród sportów ekstremalnych wymienia się między innymi: skoki ze spadochronem, paralotniarstwo, penetrowanie i odkrywanie jaskiń (speleologia), pilotowanie samolotów silnikowych, kolarstwo górskie, bungee oraz jazdę na nartach poza wyznaczonymi trasami. Bezpieczne uprawianie tego typu dyscyplin wymaga ponadprzeciętnych umiejętności i działania w warunkach wysokiego ryzyka. Uzależnieni od adrenaliny powinni przede wszystkim dmuchać na zimne i wcześniej zadbać o odpowiednie zabezpieczenie.