We wtorek RMF FM podało nieoficjalną informację o zgodzie Komisji Europejskiej na wprowadzenie przez Polskę zerowego VATu na żywność.
Do tej pory polski rząd nie mógł podjąć decyzji o obniżce podatku z powodu unijnych przepisów, które zakazują takich działań. Z kolei przygotowywana przez KE dyrektywa, która zwiera takie rozwiązanie, wjedzie w życie dopiero pod koniec pierwszej połowy przyszłego roku.
Decyzja KE oznacza, że premier Morawiecki będzie mógł zrealizować swoją zapowiedź. Pierwotnie zerowy VAT na żywność miał bowiem być elementem rządowej Tarczy Antyinflacyjnej, która ma niwelować negatywne skutki rosnącej inflacji.
Kiedy tańsza żywność?
Minister finansów wskazał, kiedy w sklepach mogłyby się pojawić tańsze produkty żywnościowe, jeśli oczywiście doniesienia rozgłośni potwierdzą się. Kościński zwraca bowiem uwagę, że informacja o decyzji KE jest nieoficjalna.
– Spodziewam się, że te regulacje wejdą w życie nie wcześniej niż 1 lutego, ponieważ trzeba przerejestrować kasy fiskalne, a te zmiany na rynku wymagają trochę czasu. Ale od 1 lutego żywność powinna być tańsza o 5 proc. – powiedział szef resoru finansów.
Kościńskiego zapytano również o drugi z polskich postulatów skierowanych do KE. Chodzi o obniżenie podatku na paliwa silnikowe. Tutaj, jak wskazuje minister, sprawa jest trudniejsza.
– Wnioskujemy do KE o obniżenie podatku z 23 proc. na 8 proc. Tutaj ta dyskusja idzie trudniej niż w przypadku VAT na żywność. Ale mam nadzieję, że Komisja zrozumie, jaka jest sytuacja w Polsce i uzyskamy zgodę na obniżenie podatku – powiedział Tadeusz Kościński.
Czytaj też:
Kościński: Polski Ład jest korzystny. Nie ma co zwlekać z jego wprowadzeniemCzytaj też:
Minister finansów: Inflacja będzie podwyższona przez kilka lat