Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,4 proc. w końcu marca bieżącego roku wobec 5,5 proc. na koniec poprzedniego miesiąca – wynika z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. W porównaniu do marca 2022 roku stopa była o 0,4 pkt proc. niższa.
"W marcu bieżącego roku stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce osiągnęła poziom 5,4 proc. – wynika ze wstępnych danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Najlepiej sytuacja wygląda w województwie wielkopolskim, gdzie stopa bezrobocia wyniosła 3,2 proc. Najwyższą stopę bezrobocia odnotowano w województwie warmińsko-mazurskim – 9,2 proc." – czytamy na profilu resortu na Twitterze.
Według wstępnych danych, w marcu tego roku pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 94,7 tys. wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej. To o 0,7 tys. więcej niż miesiąc wcześniej. W ustawie budżetowej na 2023 roku założono wskaźnik bezrobocia rejestrowanego na poziomie 5,4 proc. na koniec 2023 roku
Stopy procentowe NBP
W środę Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopę referencyjną na poziomie 6,75 proc., jak podał bank centralny. Konsensus rynkowy przewidywał pozostawienie stóp procentowych na obecnym poziomie. "Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie: stopa referencyjna – 6,75 proc. w skali rocznej; stopa lombardowa – 7,25 proc. w skali rocznej; stopa depozytowa – 6,25 proc. w skali rocznej; stopa redyskonta weksli – 6,80 proc. w skali rocznej; stopa dyskontowa weksli – 6,85 proc. w skali rocznej" – mogliśmy przeczytać w komunikacie.
Na czwartek, 6 kwietnia 2023 roku na godz. 15:00 zaplanowano konferencję prasową prezesa Narodowego Banku Polskiego i jednocześnie przewodniczącego Rady Polityki Pieniężnej prof. Adama Glapińskiego.
Czytaj też:
"Przywróciliśmy godność rodzinie". Siedem lat z programem Rodzina 500 plusCzytaj też:
Bezrobocie w lutym. Polska – 2,8 proc, strefa euro – 6,6 proc.