Jak poinformowała rozgłośnia RMF FM, Komisja Europejska przedstawi w przyszłym tygodniu nowe propozycje legislacyjne odpowiadające na postulaty protestujących w całej Europie, także w Polsce, rolników.
– Będzie propozycja bardzo dużego zmniejszenia obciążeń dla rolników – zapowiada komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Przedstawiciel KE ma zaprezentować owe rozwiązania w czwartek w Sejmie. Wojciechowski przekonuje, iż będą one korzystne dla rolników.
RMF FM podaje, że "KE ma się zobowiązać, że nie będzie w tym roku kar dla rolników, którzy nie spełnią norm środowiskowych czy klimatycznych. To znaczy, że nie będą zmniejszane ich dopłaty bezpośrednie. Natomiast w latach 2025-2027, czyli do końca okresu budżetowego zostaną wprowadzone zmiany łagodzące dotychczasowe wymagania Zielonego Ładu. Będą to rozwiązania legislacyjne".
Propozycja KE dla rolników
Chodzi o pakiet rozwiązań, który ma rozwiać niepokój gospodarzy związany z tymi elementami Zielonego Ładu, które są we Wspólnej Polityce Rolnej. "W pakiecie tym znajdzie się całkowite odejście od obowiązkowego ugorowania 4 proc. gruntów. Ostatnia propozycja KE zakładała tylko częściowe zwolnienie z tego obowiązku, gdyż rolnicy, aby uniknąć kar, nadal musieli uprawiać rośliny motylkowe (wiążące azot). Zmieni się sposób podejścia do ugorowania. Rolnicy nadal będą mogli ugorować ziemię, będzie to jednak działanie dobrowolne, za co będą dodatkowo nagradzani. Pojawią się także rozwiązania łagodzące rygory dotyczące stosowania płodozmianu oraz obowiązku stosowania okrywy zimowej gleby, czyli utrzymywania upraw ozimych czy ścierniska. Do tej pory polscy rolnicy musieli np. wykazać, że na 80 proc. gruntów ornych stosują okrywę gleby od 1 listopada do 15 lutego. Nowa propozycja będzie bardziej elastyczna i np. każdy kraj będzie mógł wybrać okres na stosowanie płodozmianu" – czytamy.
Gospodarstwa do 10 hektarów mają być wyłączone z kontroli spełniania warunków środowiskowych. W Polsce gospodarstwa takie stanowią 75 proc. wszystkich gospodarstw rolnych.
Komisarz Wojciechowski zaproponuje także przedłużenie możliwości przyznawania pomocy publicznej rolnikom. Chodzi o pomoc, na którą Komisja Europejska zezwala w związku z wojną na Ukrainie.
Czytaj też:
Embarga nie będzie. Siekierski: Prowadzimy rozmowy z Ukrainą