Zarysowanie auta jako szkoda parkingowa
Chwila nieuwagi, lekkomyślność, ale i wpływ trudnych warunków na drodze czy działalność osób trzecich – wszystko to może doprowadzić do zarysowania innego pojazdu. Najczęściej, jeśli stało się to na parkingu, definiowane jest jako tzw. szkoda parkingowa. Do takich sytuacji dochodzi w związku z:
- ograniczoną przestrzenią do wykonania manewru parkowania lub wyjazdu z parkingu,
- nieuważnego otwierania drzwi sąsiedniego pojazdu,
- złego parkowania – zbyt blisko innych obiektów,
- nieuwagi podczas poruszania się pojazdem,
- celowego działania osób trzecich.
W zależności od tego, czy sprawca jest znany, czy też uciekł z miejsca zdarzenia bez pozostawienia swoich danych, masz inne możliwości likwidacji szkody.
Zarysowane auto na parkingu przez nieznane osoby trzecie
Bardzo często zdarza się, że ktoś zarysuje Twoje auto, ale nie przyzna się do winy, tylko oddali z miejsca zdarzenia. Jeśli nie będzie świadków, nagrań czy innych dowodów na to, kto spowodował szkodę, jedyną możliwością jej likwidacji będzie skorzystanie z własnej polisy.
W takiej sytuacji musisz mieć jednak ubezpieczenie AC samochodu, aby ubezpieczyciel pokrył koszty przywrócenia karoserii do uprzedniego stanu. Polisa chroni bowiem przed finansowymi konsekwencjami szkód w Twoim pojeździe spowodowanymi przez nieznane osoby trzecie, w wyniku sił natury, wypadków losowych, ale również te, które powstały z Twojej winy.
Zgłaszasz szkodę z AC pojazdu, a ubezpieczyciel zobowiązuje się do jej zlikwidowania. Polega to albo na wycenie szkody i wypłaceniu Ci odszkodowania w ramach likwidacji metodą kosztorysową, albo na rzeczywistej naprawie auta w wyznaczonym warsztacie czy ASO – w ramach metody warsztatowej. Szkodę parkingową możesz zgłosić zwykle telefonicznie, osobiście, online, za pomocą specjalnego formularza elektronicznego czy w aplikacji mobilnej, tak jak w przypadku Redclick.
Likwidacja zarysowania auta z OC sprawcy
Jeśli sprawca zarysowania na parkingu pozostawił dane kontaktowe, zaczekał na Ciebie i przyznał się do winy, albo ktoś widział całe zdarzenie i podał numery rejestracyjne pojazdu sprawcy, możesz zgłosić szkodę do jego ubezpieczyciela i naprawić uszkodzoną karoserię z jego OC. W procesie zgłoszenia konieczne będzie przedstawienie dokumentacji fotograficznej uszkodzeń i oświadczenia sprawcy, jeśli takie sporządzisz na miejscu zdarzenia. Ubezpieczenie OC pokryje przywrócenie pojazdowi wcześniejszego stanu.
Oświadczenie powinno zawierać następujące informacje:
- dane sprawcy i poszkodowanego – imiona, nazwiska, adresy, numery dowodów osobistych,
- datę i miejsce zdarzenia oraz jego opis,
- dane pojazdów biorących udział w zdarzeniu – wraz ze wskazaniem ich marki, modelu, numerów rejestracyjnych, numerów VIN,
- oświadczenie sprawcy szkody,
- podpisy stron.
Na tej podstawie możesz zgłosić szkodę parkingową z OC sprawcy – do jego towarzystwa ubezpieczeniowego lub skorzystać z systemu BLS (Bezpośredniej Likwidacji Szkody) i zgłosić ją do własnego ubezpieczyciela.
Jeśli nie masz pewności, kto spowodował zarysowanie Twojego auta, ale są świadkowie zdarzenia lub monitoring, z którego odczytać można numery rejestracyjne pojazdu sprawcy, masz szansę na jego znalezienie. Wezwij na miejsce zdarzenia policję, która przepyta świadków i sprawdzi, czy w pobliżu działa monitoring. Funkcjonariusze dysponują narzędziami pomagającymi ustalić sprawcę. Dotrą do niego i nie dość, że nałożą na niego mandat za ucieczkę z miejsca zdarzenia, to dodatkowo będziesz mógł otrzymać odszkodowanie z jego polisy OC.