"Decyzja o ekshumacjach zapadła. Zaczną się późną jesienią. Został powołany międzynarodowy zespół biegłych" - informował 11 września Cezary Gmyz.
Dziś RMF FM pisze, że zespół śledczych z Prokuratury Krajowej, pod przewodnictwem zastępcy prokuratora generalnego Marka Pasionka, nawiązał kontakt z ośrodkami naukowymi w Europie w celu przeprowadzenia dodatkowych badań i ekspertyz. Prokuratorzy decyzję o ekshumacjach mieli podjąć po analizie dokumentacji medycznej.
Nie wiadomo jaka będzie kolejność prac ekshumacyjnych, zbadane zostaną tylko ciała, które dotychczas nie były badane.
Gmyz: Będą poszerzone zarzuty ws. Smoleńska
– Pojawił się nowy materiał dowodowy, zapis foniczny z tego, co się działo na wieży kontroli lotów w Smoleńsku. Do tej pory dysponowaliśmy tylko korespondencją między wieżą a tupolewem. Z moich informacji z Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego wynika, że udało się zdobyć materiał dowodowy kompletnie nowy – podkreślał Gmyz.
Katastrofa smoleńska
10 kwietnia 2010 roku w pobliżu lotniska Smoleńsk-Północny rozbił się rządowy samolot z prezydentem Lechem Kaczyńskim na pokładzie. W katastrofie smoleńskiej zginęło 96 osób. Była to druga pod względem liczby ofiar katastrofa w historii polskiego lotnictwa i największa pod względem liczby ofiar katastrofa w dziejach polskich Sił Powietrznych. Polska delegacja leciała na uroczystości upamiętniające 70. rocznicę mordu NKWD na polskich oficerach w Katyniu.
Śmierć pod Smoleńskiem poniosło wiele znamienitych osobistości. Oprócz prezydenta Lecha Kaczyńskiego, zginęła jego małżonka Maria Kaczyńska, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych, a także załoga samolotu.
mp
fot. Wikipedia/Serge Serebro/CC BY-SA 3.0
rmf24.pl/dorzeczy.pl