Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości prowadzi w tym roku cztery konkursy w ramach „Bonów na innowacje dla małych i średnich przedsiębiorstw”. To jeden z najbardziej przystępnych mechanizmów wspierania innowacyjności w Polsce. W tym roku, poza konkursami ogólnymi, równolegle prowadzone są projekty wpisujące się w realizację rządowego programu „Dostępność Plus”, czyli skierowane do firm wprowadzających rozwiązania ułatwiające codzienne funkcjonowanie osobom z ograniczeniami funkcjonalnymi i poznawczymi. Całkowita kwota przeznaczona na wsparcie dla przedsiębiorców z sektora MŚP w tych konkursach to 100 mln zł.
Dostępność to priorytet
Program „Dostępność Plus” to jeden z pięciu priorytetowych działań obecnego rządu. Jest zobowiązaniem rządzących do podejmowania takich działań, które przyczynią się do znoszenia barier infrastrukturalnych oraz prawnych utrudniających funkcjonowanie w społeczeństwie osób z czasowymi lub ze stałymi ograniczeniami. W realizację tego ważnego zobowiązania wpisują się konkursy na dofinansowanie dla firm z sektora MŚP pod hasłem „Dostępność Plus”.
– Głównym celem tych konkursów jest wsparcie przedsiębiorców wdrażających innowacyjne produkty dla osób niepełnosprawnych lub seniorów, a także osób czasowo mniej mobilnych, np. ruchowo, kobiet w ciąży lub osób z małymi dziećmi, osób z dużym bagażem – tłumaczy Anna Forin, dyrektor Departamentu Usług Proinnowacyjnych w PARP.
– Cechą charakterystyczną konkursów dedykowanych programowi „Dostępność Plus”, w odróżnieniu od standardowych, jest nastawienie na rezultat projektu – innowację produktową lub procesową, ułatwiającą użytkownikom końcowym, czyli potencjalnym klientom przedsiębiorców realizujących takie projekty, codzienne funkcjonowanie w społeczeństwie – dodaje.
Jednym z poddziałań w ramach wspomnianych konkursów jest poddziałanie pod nazwą „Bony na innowacje dla MŚP – Dostępność Plus”. To oferta dwuetapowa. – W pierwszym etapie przedsiębiorcy mogą ubiegać się o możliwość dofinansowania proinnowacyjnych usług badawczo-rozwojowych, w wyniku których powstanie we współpracy z jednostką naukową opracowanie koncepcji przedsiębiorcy na innowacyjny wyrób lub usługę, technologię lub projekt wzorniczy. Po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia – gdy zostanie zaakceptowany przez PARP wniosek o płatność końcową – przedsiębiorcy ci mogą aplikować, w drugim konkursie, o kolejne środki na wdrożenie rozwiązań, które były przedmiotem opracowania w pierwszym etapie konkursu – wyjaśnia Anna Forin.
Znana procedura
Nabór wniosków do konkursów – zarówno tych dotyczących programu „Dostępność Plus”, jak i ogólnych – trwa. Jak podkreśla Anna Forin, przedsiębiorcy mający doświadczenie w aplikowaniu w konkursach ogólnych powinni bez problemu poradzić sobie z wnioskami w działaniach zwiększających dostępność, o ile zastosują się do wskazówek z instrukcji wypełniania wniosku i opiszą w swoim projekcie, jak ich innowacyjne produkty przyczynią się do poprawy codziennego życia osób z ograniczeniami funkcjonalnymi i poznawczymi, czasowymi lub trwałymi.
Gros wymagań jest podobne, a różnice dotyczą głównie m.in. brzmienia kryteriów i oczekiwanych rezultatów. – Ze względu na kluczowe znaczenie komfortu grup docelowych, będących użytkownikami końcowymi wyrobów lub usług, wypracowanych i wdrożonych w ramach poddziałania, wnioskodawcy powinni uwzględnić zaangażowanie przyszłych odbiorców usług w testowanie lub opiniowanie, np. w formie ankiety, opracowania, dotyczącego nowego lub udoskonalonego produktu, procesu lub projektu wzorniczego – podkreśla Anna Forin.