Dziś mija 81. rocznica wybuchu II wojny światowej. 1 września 1939 roku dokładnie o godz. 4.47 niemiecki pancernik szkolny Schleswig-Holstein ostrzelał polską składnicę wojskową na Westerplatte, znajdującą się na terenie Wolnego Miasta Gdańska. Wcześniej Niemcy zbombardowali Tczew i Wieluń.
Dzisiaj na Westerplatte, Wojsko Polskie zorganizowało uroczyste obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Główną uroczystość poprzedziła ceremonia złożenia kwiatów na Cmentarzu Obrońców Westerplatte oraz zapalenie zniczy w miejscu ekshumacji szczątków żołnierzy polskich poległych na Westerplatte. Prezydent rozmawiał też z archeologami pracującymi przy odkryciach.
W trakcie uroczystości prezydent Andrzej Duda przekazał noty identyfikacyjne rodzinom obrońców Westerplatte, których szczątki zostały odnalezione w tym miejscu po 80 latach. Ich nazwiska zostały przywołane w Apelu Pamięci.
„To miejsce szczególne, symbol bohaterstwa żołnierzy”
– 81 lat temu wybuchła II wojna światowa, wybuchła przeciwko Polsce, na skutek ataku hitlerowskich Niemiec – mówił prezydent.
– Wojna wybuchła w kilku miejscach, ale dwa są szczególne, nastąpiło to prawie w tym samym czasie – to jest tutaj na Westerplatte i w Wieluń, gdzie barbarzyńsko zrzucono bomby na śpiące miasto. Oddajmy hołd wszystkim, którzy zginęli – dodał Duda.
– To miejsce jest wielkim symbolem bohaterstwa żołnierzy, ale dla całego świata jest też przestrogą co oznacza imperializm, brutalna polityka prowadząca do wojny – mówił dalej prezydent.
– Ostrzeżeniem, aby taka sytuacja i takie wydarzenia nigdy się nie powtórzyły, te które pociągnęły za sobą tragedie narodów, miliony ludzi, którzy polegli lub zostali zamordowani, pociągnęły za sobą Holokaust – podkreślił.
Duda zwrócił również uwagę, że po wielu latach uroczystości na Westerplatte są organizowane przez władze państwowe, a głównym gospodarzem jest szef MON.
Czytaj też:
81 lat temu rozpoczęła się II wojna światowa. Uroczystości na Westerplatte