Od rana trwają przygotowania do obchodów 35-lecia strajków w kopalniach Piast i Ziemowit. Protest odbywające się w ty dwóch obiektach były najdłuższymi strajkami w powojennej historii górnictwa. W kopalni Piast w Bieruniu protest trwał dwa tygodnie, a w kopalni Ziemowit w Lędzinach dziewięć dni. W sumie w proteście udział brało ponad 2 tysiące górników.
Honorowy patronat nad uroczystościami objął prezydent Andrzej Duda.
Sejm i Senat
A Warszawie kontynuowane będzie dzisiaj posiedzenie parlamentu. Posłowie i senatorowie zajmują się dzisiaj m.in. poprawkami do reformy edukacji, projektem ustawy dezubekizacyjnej i projektem ustawy o Narodowych Obchodach Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości.
Odbędą się również kolejne przesłuchania przed komisją ds. Amber Gold. Dzisiaj zeznawać będą Ryszard Milewski, sędzia Sądu Okręgowego w Białymstoku, oraz Roman Gierszewski, biegły sądowy przy Sądzie Okręgowy w Gdańsku.
Wieczorem Sejm wybierze nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego na miejsce ustępującego Andrzeja Rzeplińskiego. Jedynym zgłoszonym kandydatem na to miejsce jest Michał Warciński, który wczoraj uzyskał pozytywną opinię od Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.
Czytaj też:
Koniec przesłuchanie kandydata na sędziego TK. Warciński z pozytywną opinią komisji
Sejmowa komisja ds. służb specjalnych zaopiniuje też dzisiaj wniosek premier Szydło o powołanie szefa Agencji Wywiadu. Przypomnijmy, że 27 września br. Beata Szydło podpisała wniosek Pułkownika Grzegorza Małeckiego o dymisję z funkcji Szefa Agencji Wywiadu i jednocześnie powierzyła Zastępcy Szefa AW – Piotrowi Krawczykowi pełnienie obowiązków Szefa Agencji Wywiadu.
Rządowa wizyta w województwie podkarpackim
Premier Szydło uda się dzisiaj z wizytą na Podkarpacie, gdzie z szefem MON Antonim Macierewiczem weźmie udział w uroczystości podpisania umowy na dostawę modułów ogniowych o kryptonimie „Regina” dla Wojska Polskiego.
W trakcie wizyty przewidziano wystąpienie szefowej rządu w Hucie Stalowa Wola.
Parlament Europejski o Polsce
Debata na temat praworządności w Polsce planowana była na wczoraj, ale ze względu na zbieżność z datą wprowadzenia stanu wojennego, część polskich europarlamentarzystów protestowała w tej sprawie już wcześniej.
Decyzja o kolejnej debacie dotyczącej sytuacji w Polsce została podjęta przez Konferencję Przewodniczących Parlamentu. Z informacji podawanych przez media wynika, że o przeprowadzenie debaty starali się wspólnie europejscy liberałowie (ALDE) i Ryszard Petru, lider .Nowoczesnej.
Czytaj też:
Nie będzie debaty o Polsce w PE 13 grudnia?