Przypomnijmy, że w czwartek Trybunał Konstytucyjny jednogłośnie orzekł, że fragment ustawy o RPO jest niezgodny z konstytucją. Oznacza to, że Adam Bodnar, którego kadencja jako Rzecznika wygasła we wrześniu ubiegłego roku, nie może dalej pełnić tej funkcji.
– Zaskarżony przepis wprowadza nieznaną konstytucji, niesprecyzowaną w żaden sposób instytucję pełniącego obowiązki Rzecznika Praw Obywatelskich, który nie ogranicza czasowo ani przedmiotowo, tym samym przedłużając jego kadencję do czasu wyboru nowego RPO, który to czas nie jest w żaden sposób określony – stwierdził w ustnym uzasadnieniu wyroku Stanisław Piotrowicz. Równocześnie TK wyznaczył trzymiesięczny termin na uchwalenie nowelizacji ustawy o RPO, która rozwiąże kwestie pełnienia tej funkcji po wygaśnięciu kadencji Rzecznika.
Spychalski o wyborze Rzecznika Praw Obywatelskich
– Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych 3 miesięcy zostanie wybrany Rzecznik Praw Obywatelskich – komentował spór dot. wyboru nowego Rzecznika Praw Obywatelskich Błażej Spychalski.
– Z natury sam wybór RPO jest wyborem politycznym. Nie inaczej było w przypadku pana Bodnara. Wybór przez parlament jest wyborem politycznym, bo i parlament jest ciałem politycznym. To żadna tajemnica – tłumaczył.
– Natomiast myślę, że mimo wszystko kandydatura doktora Bartłomieja Wróblewskiego jest pewnym w sensie obiecująca, bo pojawiały się głosy medialne w ostatnim czasie ze strony niektórych senatorów, którzy reprezentują większość senacką, że zastanawiają się nad poparciem tej kandydatury. Więc myślę, że spokojnie poczekajmy do decyzji, którą podejmie – dodał Spychalski.
Jak tłumaczył dalej rzecznik, na ten moment prezydent nie musi wskazywać kandydata na RPO. – Nawet nie istnieje takie rozwiązanie prawne. Trybunał Konstytucyjny słusznie uznał przepis ws. RPO za niezgodny z Konstytucją. Potrzeba odpowiedniego rozwiązania legislacyjnego – podkreślił dalej rzecznik.
Czytaj też:
Niemiecka prasa komentuje wyrok TK ws. BodnaraCzytaj też:
Jaki podsumował kadencję Bodnara. Padły mocne słowa