"Pałac Saski z Grobem Nieznanego Żołnierza w amfiladzie, to najważniejszy z symboli nieodbudowanej Warszawy, dzięki Polskiemu Ładowi jego długo oczekiwana odbudowa stanie się faktem" – napisał na Twitterze minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.
W sobotę odbyła się konwencja programowa, na której zaprezentowany został tzw. Polski Ład, czyli nowy społeczno-gospodarczy program na okres pocovidowy. Obok rewolucji w systemi podatkowym i nowych narzędzi m. in. w zakresie polityki prodemograficznej, prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział podczas swojego wystąpienia odbudowanie Pałacu Saskiego, a także zbudowanie nowego gmachu dla Opery Królewskiej w Warszawie.
Kompromitacja posła
"Odbudowa Pałacu Saskiego oznaczałaby zniszczenie Grobu Nieznanego Żołnierza. Albo mamy szacunek do poległych w II WŚ, albo propagandę władzy depczącej przeszłość" – taki wpis opublikował na Twitterze poseł Koalicji Obywatelskiej Franciszek Sterczewski. Jego błąd został szybko zauważony.
"Muszę Panu Posłowi powiedzieć coś trudnego: grób stał przed wojną w tym samym miejscu i był częścią istniejącego pałacu. Poważnie" – wskazuje szef Fundacji Republikańskiej Marek Wróbel. Z kolei wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk podkreśla: "Kompletna bzdura. Jest oczywiste, że Pałac należy odbudować z zachowaniem Grobu Nieznanego Żołnierza. Przed wojną był on właśnie elementem kolumnady".
Wpadka posła jest o tyle wstydliwa, że Sterczewski jest w wykształcenia architektem. W 2014 roku ukończył studia inżynierskie na Wydziale Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.
Grób Nieznanego Żołnierza
Warszawski Grób Nieznanego Żołnierza został odsłonięty 2 listopada 1925 roku, pod kolumnadą Pałacu Saskiego. W tym dniu złożono do niego szczątki bezimiennego żołnierza, sprowadzone podczas specjalnej ceremonii z Cmentarza Obrońców Lwowa. Twórcą grobu był artysta-rzeźbiarz Stanisław Kazimierz Ostrowski.
Pod koniec II wojny światowej grób uległ poważnemu uszkodzeniu w wyniku wysadzenia w powietrze. Już w 1946 został odbudowany i ponownie odsłonięty. Obecnie stanowi trójarkadowy fragment ocalałej kolumnady Pałacu Saskiego. W latach 1990–1991 wystrój grobu częściowo zmieniono.
Czytaj też:
Warszawiacy stęsknieni za normalnością. Ogródki gastronomiczne pełneCzytaj też:
Terlecki: Liderzy ZP podpisują deklarację, a opozycja tonie w intrygach