– Dlaczego 70 lat już po mamy cały czas tylko krytykować? Spotykam się z nową Polską, demokratyczną Polską, niezależnie czy prawą, czy lewą, czy centrum. Ta nagroda dla mnie jest nagrodą – mam nadzieję – w imieniu wszystkich Polaków, większości Polaków. To nie jest na poziomie partyjnym. To jest Rzeczpospolita, nadpolityczna. Tak ja czuję się wdzięczny i jestem wzruszony – zaznaczał.
Jak podkreślał prof. Weiss, jeśli chodzi o stosunki polsko-żydowskie, są one coraz lepsze. Choć zdarzają się incydenty, jest również wielu ludzi, którzy czują sympatię do Żydów i ciekawi się ich losem.
– Spotykałem się ze zjawiskami antysemickimi w Polsce. Ja je krytykuję ostro, bardzo ostro, jestem obrażony osobiście. To się nam nie należy, to jest hańba i używam tych słów. Natomiast, spotykając większość Polaków, młodzieży, na Uniwersytecie Warszawskim, na Akademii Pedagogiki Specjalnej, moich spotkaniach na różnych konferencjach, czuję, że ludzie, Polacy, nie tylko się ciekawią Izraelem i Żydami, czuję jakąś sympatię do Izraela i to jest większość – mówił w RMF FM. – Stosunki między rządami są lepsze niż między ludźmi, są dużo lepsze niż 10 lat temu. Nie tylko ja, ale też każdy z ambasadorów dodał swoją cegiełkę do budowania tego mostu – dodawał.
Prof. Weiss przypomniał zasługi Polaków podczas II wojny światowej, podkreślił, że wielu Polaków ratowało Żydów, dodał również, że jako jedni z nielicznych walczyliśmy z Niemcami.
Prof. Szewach Weiss to były ambasador Izraela w Polsce i były przewodniczący Knesetu. Urodził się w 1935 r. w Borysławiu, na terenie dzisiejszej Ukrainy. W czasie II wojny światowej wraz z rodziną ukrywał się u Ukrainki Julii Lasotowej, potem u polskiego małżeństwa Anny i Michała Górali. Później pomagała im sąsiadka, Maria Potężna wraz z synem Tadeuszem. Prof. Weiss jest autorem kilkunastu książek. Od 2013 r. publikuje w tygodniku „Do Rzeczy”.
Czytaj też:
Order Orła Białego dla Szewacha Weissa. „Profesor jest synem narodu żydowskiego i polskiej ziemi”Czytaj też:
Prof. Weiss: To bardzo symboliczne i wzruszające