Dla pasjonatów sportów zimowych zjeżdżanie z ośnieżonego stoku to przede wszystkim dobra zabawa i forma aktywnego wypoczynku. W tej beztroskiej atmosferze nie może jednak umknąć nam fakt, że narciarstwo, jak każdy sport, niesie za sobą wiele ryzyka zarówno dla nas, jak i dla innych osób. Ryzyko to wzrasta, kiedy zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Nawet, jeśli je znamy, przed rozpoczęciem sezonu warto odświeżyć pamięć. Ostrożności nigdy za wiele.
Sprawdzenie sprzętu
Zanim w ogóle pomyślimy o udaniu się w góry, sprawdźmy, czy stan techniczny naszego sprzętu pozwala na bezpieczną jazdę. Jest to podstawowy obowiązek każdej osoby korzystającej ze stoku pozwalający za zmniejszenie ryzyka wystąpienia niebezpiecznych sytuacji.
Bezpieczeństwo na stoku
Przy doborze trasy nie wolno lekceważyć znaków narciarskich. Ich kolory informują nas o stopniu ich trudności: od najłatwiejszej zielonej, poprzez niebieską, czerwoną i najtrudniejszą czarną. Dostosujmy ją więc do naszych umiejętności.
Kiedy już wybierzemy określoną trasę i zdecydujemy się na zjazd, zwróćmy uwagę, czy włączamy się do ruchu w odpowiednim momencie. Spoglądając w górę i w dół upewnijmy się, że trasa jest wolna. Kiedy decydujemy się na zjazd z wyższej wysokości, obierzmy taką trasę, która nie stworzy zagrożenia dla osób zjeżdżających niżej.
Szusując po stokach ważne jest, abyśmy mieli kontrolę nad prędkością. Musi być ona dostosowana zarówno do posiadanych przez nas umiejętności, stanu trasy, jak i panujących warunków atmosferycznych. Należy zjeżdżać tak, aby móc zahamować. Jeśli musimy kogoś wyprzedzić lub ominąć, nie zapominajmy o zachowaniu odpowiedniej odległości.
Istnieją także sytuacje, kiedy w trakcie jazdy musimy się zatrzymać. Róbmy to tylko w razie konieczności i najlepiej z boku trasy. Kategorycznie nie należy tego robić w wąskich lub niewidocznych z góry miejscach.
Wypadki na stoku
Nawet najlepszym narciarzom zdarzają się upadki. Pamiętajmy, aby w takich sytuacjach jak najszybciej opuścić tor jazdy.
Upadek innych także nie powinien pozostać bez naszego udziału. Pomoc poszkodowanemu jest naszym obowiązkiem. Należy wówczas zabezpieczyć miejsce wypadku. Widocznym znakiem zwracającym uwagę innych użytkowników stoku, będzie wbicie dwóch skrzyżowanych nart ponad miejscem zdarzenia. Kiedy już to zrobimy, powinniśmy niezwłocznie udzielić poszkodowanemu pierwszej pomocy. Jeśli to możliwe usuńmy go następnie z miejsca zagrożenia, aby nie doszło do najechania. Postarajmy się zabezpieczyć go przed ewentualnym wyziębieniem. Kolejnym krokiem, który powinniśmy w tej sytuacji wykonać, jest skontaktowanie się z Górskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Obowiązkowo zapiszmy numer do GOPR-u przed udaniem się na stok:
985 (ze wszystkich telefonów),
601 100 300 (telefony komórkowe).