Informację o śmierci ojca przekazał mediom jego syn, Jan Śpiewak.
Paweł Śpiewak był doktorem habilitowanym nauk humanistycznych, profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Warszawskiego, publicystą, posłem na Sejm V kadencji (kandydował jako bezpartyjny z listy Platformy Obywatelskiej).
W latach 2011-2020 pełnił funkcję dyrektora Żydowskiego Instytutu Historycznego. Wchodził też w skład Kolegium Społecznego wMuzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie.
W 2013 r. otrzymał Nagrodę im. księdza Józefa Tischnera w kategorii "pisarstwo religijne lub filozoficzne" za całokształt twórczości. W 2005 r. był nominowany do Nagrody Literackiej Nike za "Midrasze. Księga nad Księgami".
Nie żyje Paweł Śpiewak – socjolog, historyk, publicysta
Zawodowo zajmował się socjologią ogólną, socjologią polityki, historią myśli i filozofii społecznej oraz politycznej, a także problematyką przemian politycznych i społecznych w Polsce i Europie Środkowej. Publikował w polskiej prasie, m.in. w "Gazecie Wyborczej", "Rzeczpospolitej", "Fakcie", tygodniku "Wprost", "Kulturze Liberalnej", "Tygodniku Powszechnym" i kwartalniku "Więzi".
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało we wpisie zamieszczonym na Twitterze, że Paweł Śpiewak był jednym z kluczowych pomysłodawców powołania Muzeum Getta Warszawskiego w dawnym Szpitalu Dziecięcym Bersohnów i Baumanów. Zainspirował także MKiDN do podniesienia na poziom instytucji państwowej rangi Muzeum Treblinka.
Paweł Śpiewak urodził się w mieszanej rodzinie polsko-żydowskiej jako syn pisarki i tłumaczki Anny Kamieńskiej oraz poety i tłumacza Jana Śpiewaka. Był mężem Heleny Datner, w latach 1999-2000 przewodniczącej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. Miał 71 lat.