IKE oraz IKZE to przewidziane przez polskie prawo formy dodatkowego, indywidualnego oszczędzania na emeryturę.
Indywidualne konta emerytalne (IKE) powstały na mocy ustawy w 2004 roku. Z biegiem czasu rząd stworzył jeszcze jedno rozwiązanie: IKZE, czyli indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego. Produkty te mają zachęcać Polaków do oszczędzania na emeryturę oferując jako bonus ulgi podatkowe. Ich cechą wspólną jest zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych, czyli tzw. podatku Belki. Ważne jest również to, że gromadzone pieniądze są naszą własnością. - To istotne i realne korzyści. Niestety znaczna część społeczeństwa nie wie nic o tych rozwiązaniach - mówi Jolanta Nowak, Dyrektor Działu Sprzedaży Własnej w Union Investment TFI S.A.
Jednak to nie koniec przywilejów, jakie daje nam skorzystanie z rządowej oferty. Możemy odliczyć kwoty wpłacone na IKZE od podstawy opodatkowania w podatku dochodowym PIT.
IKZE daje ulgę w podatku dochodowym, którą odliczymy w kolejnym zeznaniu podatkowym. Maksymalny limit wpłat na IKZE w 2017 r. wynosi 5 115,60 zł, a to daje nawet nam ponad 1600 zł zwrotu z podatku (w zależności w jakim progu podatkowym się znajdujemy). Opłata za zawarcie umowy nie wlicza się do limitu rocznej wpłaty na IKZE oraz nie podlega odliczeniu od podstawy opodatkowania. - Warto także pamiętać, że środki zgromadzone na IKE i IKZE to nasze prywatne oszczędności. Są w całości dziedziczone i zwolnione z podatku od spadków i darowizn – dodaje Jolanta Nowak.
Warto zatem znać przepisy, abyśmy, podejmując życiowe decyzje, nie tracili szansy na uzyskanie należących się nam świadczeń. Dzięki temu będziemy bogatsi zarówno w wiedzę jak i pieniądze.
Towarzystwo działa na podstawie decyzji Komisji Papierów Wartościowych (obecnie: Komisja Nadzoru Finansowego) z dnia 1 czerwca 1995 r., nr decyzji KPW-4073-1 95. Niniejszy materiał jest upowszechniany w celu reklamy lub promocji usług świadczonych przez Towarzystwo i nie stanowi porady prawnej ani rekomendacji inwestycyjnej. Decyzje inwestycyjne dotyczące inwestowania w fundusze inwestycyjne powinny być podejmowane wyłącznie po zapoznaniu się z Prospektami informacyjnymi funduszy zawierającymi szczegółowe informacje w zakresie: czynników ryzyka, zasad sprzedaży jednostek uczestnictwa funduszy, tabelę opłat manipulacyjnych oraz informacje podatkowe. Prospekty informacyjne, Kluczowe informacje dla Inwestorów, Informacje dla Klienta AFI, tabele opłat, dane o ryzyku inwestycyjnym i podatkach dostępne są stronie www.union-investment.pl. Szczegółowe zasady dokonywania wypłat transferowych regulują w szczególności: Ustawa z 20.04.2004 r. o PPE, Ustawa z 20.04.2004 o IKE oraz IKZE, oraz regulacje programów emerytalnych, w szczególności umowa zakładowa.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Do Rzeczy.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.