"Bariera elektroniczna na granicy polsko-białoruskiej działa, a dzięki niej funkcjonariusze Straży Granicznej otrzymują w czasie rzeczywistym informację o podejmowanych próbach nielegalnego przekroczenia granicy i mogą skutecznie zareagować" – poinformowała SG za pośrednictwem portalu społecznościowego X (dawniej Twitter). Straż Graniczna opublikowała nagranie, pokazujące zdarzenie z miejscowości Narewka (woj. podlaskie).
Na filmie widać, jak przez barierę na granicy Polski z Białorusi przedzierają się nielegalni imigranci. Funkcjonariusze SG interweniowali.
Nie ustaje presja na granicę
Wcześniej Straż Graniczna przekazała, że w niedzielę do Polski próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi 38 cudzoziemców. Sześciu obcokrajowców na widok polskich patroli zawróciło na terytorium białoruskie. Zatrzymane osoby to obywatele Iranu i Syrii. Zdarzenia miały miejsce na odcinkach ochranianych przez oddziały SG w Dubiczach Cerkiewnych, Białowieży oraz Narewce.
Granica polsko-białoruska ma długość ponad 418 kilometrów. Przebiega wzdłuż granic administracyjnych dwóch województw: podlaskiego i lubelskiego. Odcinek o długości 246,93 kilometrów znajduje się pod ochroną Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, zaś za odcinek o długości 171,31 kilometrów odpowiada Nadbużański Oddział Straży Granicznej. System perymetrii działa na całej długości granicy z Białorusią. Od ponad roku na polsko-białoruskiej granicy stoi także bariera fizyczna.
Pytania o relokację i zaporę
Przypomnijmy, że o unijny mechanizm relokacji nielegalnych migrantów oraz zaporę na granicy polsko-białoruskiej rządzący chcą zapytać Polaków w referendum, które odbędzie się razem z wyborami parlamentarnymi 15 października.
Pozostałe dwa pytania referendalne dotyczą wyprzedaży majątku państwowego oraz podniesienia wieku emerytalnego.
Czytaj też:
137 tys. widzów "Zielonej granicy". Film Holland pobił tegoroczny rekordCzytaj też:
Straż Graniczna: Funkcjonariusze uratowali prawie 80 cudzoziemców, w tym kobiety i dzieci