Projekt zakłada, że sklepy będą otwarte w niedziele 10 i 17 grudnia, ale w Wigilię – przypadającą w tym roku również w niedzielę – zakaz handlu będzie obowiązywał.
Zakaz handlu w Wigilię
Zgodnie z obowiązującymi regulacjami niedziele handlowe wypadały w tym roku 17 i 24 grudnia, bowiem przed świętami Bożego Narodzenia powinny wypadać dwie kolejne niedziele handlowe.
Projekt rządu Mateusza Morawieckiego miał na celu zniesienie, na drodze wyjątku, zakazu handlu w niedzielę 10 grudnia, tak by w Wigilię sklepy były zamknięte. Sejmowa komisja gospodarki przegłosowała jednak propozycję Polski 2050, zgodnie z którą Polacy będą mogli zrobić zakupy w niedziele wypadające 10 i 17 grudnia bez określonego limitu czasowego.
Posiedzenie Sejmu
Dziś posłowie kontynuują wznowione, pierwsze posiedzenie Sejmu, które rozpoczęło się 13 listopada od wyboru marszałka i jego zastępców, wyłonienia członków Krajowej Rady Sądownictwa oraz składów komisji sejmowych.
Parlamentarzyści rozpoczną prace od wyboru Rzecznika Praw Dziecka. Rekomendację sejmowej większości otrzymała Monika Horna-Cieślak. PiS nie zgłosił swojej kandydatury, więc Horna-Cieślak jest jedyna.
Następnie Sejm wybierze członków państwowej komisji ds. pedofilii, będzie także głosował nad wnioskiem Konfederacji o odrzucenie w pierwszym czytaniu obywatelskiego projektu ustawy o finansowaniu in vitro z budżetu państwa. W planie obrad jest także pierwsze czytanie projektu ustawy o wynagrodzeniu pielęgniarek, diagnostów i fizjoterapeutów.
Około godziny 15 pod obrady wejdą projekty trzech uchwał o powołaniu komisji śledczych, które zapowiadał w ubiegłym tygodniu szef PO Donald Tusk. Przedmiotem ich prac mają być: afera wizowa. afera Pegasusa oraz tzw. wybory kopertowe.
Z harmonogramu zamieszczonego na stronie internetowej Sejmu wynika, że dzisiejsze posiedzenie potrwa do późnych godzin nocnych.
Czytaj też:
Sejm zajmie się nagłym wnioskiem Konfederacji. Hołownia: Zaprosiłem premiera