– To zjednoczenie jest elementem konsolidacji prawicowych sił patriotycznych, które dziś muszą przeciwstawić się ewidentnemu zamachowi na polską demokrację. Chodzi tu m.in. o pluralizm medialny, a także inne zapowiedzi rządu – mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński po posiedzeniu Rady Politycznej partii.
Szef największej partii opozycyjnej stwierdził, że "to była rada polityczna bogata w rożnego rodzaju treści, uchwały". – Oczywiście najważniejsza z nich to uchwała pozwalająca nam zjednoczyć się z partia Republikańską – mówił.
Powyborcze zmiany nowej koalicji
Prezes Prawa i Sprawiedliwości odniósł się także do personalnych zmian, których już dokonuje nowa koalicja rządząca. – To jest także szereg działań, (...) które pokazują, że ta ekipa nie ma zamiaru przestrzegać żadnych reguł, które zwykle funkcjonują w demokracji. Choćby zwolnienia w ciągu jednego dnia, przeprowadzone niekiedy w sposób niegrzeczny i brutalny, jak w przypadku ambasadora Polski przy UE czy w KPRM, gdzie zwolniono 35 dyrektorów, a także ludzi zajmujących niższe stanowiska. To także działanie polegające na powoływaniu na stanowiska rządowe osób, które w oczywisty sposób nie szanują konstytucji, choćby np. w kwestii wolności i szacunku dla religii. To jest zawarte w konstytucji – mówił Kaczyński.
Roszady w PiS i obrona mediów publicznych
W trakcie Rady Politycznej podjęte zostały dwie zasadnicze decyzje, o których donosiły media. Pierwszą jest wybór sekretarza generalnego. Stanowisko to opuścił w październiku Krzysztof Sobolewski. Od 2018 r. Sobolewski nadzorował struktury partyjne w całym kraju, a ponad dwa lata temu objął stanowisko sekretarza generalnego PiS. W mediach spekulowano, że to efekt nieskutecznej kampanii wyborczej PiS oraz mało dynamicznych działań PiS w terenie.
Jego następcą został Piotr Milowański. To przedstawiciel młodego pokolenia działaczy (rocznik 1988), który ma zająć się m.in. wzmacnianiem struktur. Co ciekawe, o jego możliwej nominacji pisała już w październiku Wirtualna Polska. Milowański to dotychczasowy zastępca Sobolewskiego.
Skarbnikiem partii został były wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.
Rada Polityczna PiS podjęła też uchwałę w obronie wolności słowa. Rada Polityczna PiS stanowczo zaprotestowała przeciw niszczeniu mediów publicznych.
Czytaj też:
Sondaż: Ilu Polaków uważa, że Kaczyński powinien przeprosić Tuska?Czytaj też:
Podkomisja smoleńska Antoniego Macierewicza została rozwiązana