W lutym rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński poinformował, że z inicjatywy ministra spraw wewnętrznych i administracji Tomasza Siemoniaka oraz ministra sprawiedliwości Adama Bodnara zostanie powołana kolejna rządowa komisja do "rozliczeń" rządów PiS.
W poniedziałek (7 kwietnia) Bodnar i Siemoniak przedstawili założenia "komisji ds. wyjaśnienia mechanizmów represji wobec organizacji społeczeństwa obywatelskiego oraz działaczy społecznych w latach 2015-2023". Już wcześniej szef MS zapowiadał, że na jej czele stanie mec. Sylwia Gregorczyk-Abram, adwokat inicjatywy "Wolne Sądy".
W skład komisji wejdzie 11 osób, m.in.: jedna z liderek Strajku Kobiet Klementyna Suchanow, były doradca Leszka Balcerowicza Andrzej Krajewski, szefowa biura ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego Katarzyna Antoniak oraz prawnik z Uniwersytetu Jagiellońskiego dr hab. Mikołaj Małecki.
Ciąg dalszy rozliczeń PiS. Ruszają prace nowej komisji
– Warto poświęcić sporo czasu i energii, aby prześledzić różne mechanizmy i sposoby, za pomocą których organizacje społeczeństwa obywatelskiego, działacze, aktywiści byli poddani różnego rodzaju presji w latach 2015-2023. Wyobrażamy sobie, że ta komisja będzie zajmowała się tematami związanymi z wolnością zrzeszenia, organizowania zgromadzeń, wolnością słowa, a także działalnością mediów publicznych i różnymi ograniczeniami w kontekście organizowania i przeprowadzania legalnych zgromadzeń. Będzie także brała pod uwagę różne mechanizmy inwigilacyjne, które były stosowane w stosunku do społeczeństwa obywatelskiego – mówił Adam Bodnar na konferencji prasowej.
– Szczególnym aspektem analizy ze strony komisji będzie kwestia stosowania różnych działań prawnych, zwłaszcza powództw cywilnych, różnych postępowań dyscyplinarnych czy karnych, które się toczyły w stosunku do społeczeństwa obywatelskiego – zaznaczył minister sprawiedliwości i prokurator generalny.
– Mamy nadzieję, że członkowie komisji doprowadzą do przygotowania kompleksowej dokumentacji, przede wszystkim rekomendacji pod adresem działania polskich władz, tak aby takie przypadki nie miały miejsca w przyszłości – stwierdził Bodnar. Pierwszy raport cząstkowy ma dotyczyć kwestii działania mediów publicznych i powstać do 15 lipca b.r.
Czytaj też:
Adwokat z "Wolnych Sądów" wybrana "Warszawianką Roku 2024"
Zostań współwłaścicielem Do Rzeczy S.A.
Wolność słowa ma wartość – także giełdową!
Czas na inwestycję mija 31 maja – kup akcje już dziś.
Szczegóły:
dorzeczy.pl/gielda