W sobotę (12 kwietnia) w Warszawie zorganizowano wielki marsz z okazji 1000-lecia Królestwa Polskiego i 500-lecia Hołdu Pruskiego. W wydarzeniu udział wzięli politycy Prawa i Sprawiedliwości, w tym prezes partii Jarosław Kaczyński oraz wiceprezes i były premier Mateusz Morawiecki. Obecny był również popierany przez PiS kandydat na prezydenta Karol Nawrocki.
Uczestnicy marszu mieli ze sobą biało-czerwone flagi i transparenty oraz skandowali hasła, takie jak "Bóg, honor, ojczyzna" oraz "tu jest Polska".
Organizatorem wydarzenia był Komitet Inicjatywy Społecznych Obchodów na czele z prof. Andrzejem Nowakiem, byłym marszałkiem Sejmu Markiem Jurkiem oraz eurodeputowanym PiS Patrykiem Jakim.
Podczas marszu pobito rekord Polski par tańczących poloneza. Tańczyło aż 1165 par.
Ulicami Warszawy przeszedł marsz 1000-lecia Korony Polskiej. Ironiczny wpis Tuska
Do uczestników obchodów zwrócił się za pośrednictwem portalu X premier Donald Tusk. "Dziękuję wszystkim uczestnikom marszu 1000-lecia Korony Polskiej za nieustanne skandowanie mojego nazwiska. Szczególnie wdzięczny jestem Prezesowi Kaczyńskiemu. W sejmie klaskał Donaldowi, na ulicy krzyczał «kochać Tuska», czy jakoś podobnie. Doceniam" – napisał szef rządu.
Rok wielkich rocznic
2025 to dla Polski wyjątkowy rok. Obchodzimy dwie doniosłe rocznice: 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski oraz 500-lecie Hołdu Pruskiego.
18 kwietnia 1025 r. w Gnieźnie Bolesław Chrobry został koronowany na pierwszego króla Polski. 10 kwietnia 1525 r. na Rynku Głównym w Krakowie wielki mistrz zakonu krzyżackiego Albrecht Hohenzollern złożył hołd lenny królowi Polski Zygmuntowi I Staremu. W wyniku tego aktu zakon krzyżacki został przekształcony w świeckie Księstwo Pruskie, które stało się lennem Korony Królestwa Polskiego.
Czytaj też:
Nawrocki: Dziś musimy myśleć o Rzeczpospolitej za kolejne 1000 lat
Zostań współwłaścicielem Do Rzeczy S.A.
Wolność słowa ma wartość – także giełdową!
Czas na inwestycję mija 31 maja – kup akcje już dziś.
Szczegóły:
dorzeczy.pl/gielda