Jak czytamy na stronie resortu, wsparcie przyznane inwestycji Baltic Pipe było najwyższym w ramach zakończonego dziś naboru wniosków obejmującego projekty z całej Unii. Propozycję KE o przyznaniu pomocy finansowej poparły jednogłośnie wszystkie państwa członkowskie UE.
Dofinansowanie zostało przyznane spółce OGP GAZ-SYSTEM S.A. będącej inwestorem polskiej części projektu, a uzyskane fundusze zostaną przeznaczone na realizację prac budowlanych na morskiej i lądowej części tej strategicznej inwestycji – podaje Ministerstwo.
W komunikacie podano też, że uzyskane po raz czwarty dofinansowanie dla Baltic Pipe świadczy o stałym silnym poparciu Komisji Europejskiej dla tego projektu. – Tak wysokie wsparcie niewątpliwie ma pozytywny wpływ na realizację gazociągu – podkreślił minister energii Krzysztof Tchórzewski. – Termin oddania gazociągu do użytkowania pozostaje niezagrożony. Naszym celem jest obecnie uzyskanie wszystkich pozwoleń w terminie pozwalającym na rozpoczęcie prac budowlanych zgodnie z harmonogramem, czyli w 2020 roku – dodał minister.
Baltic Pipe to strategiczny projekt infrastrukturalny, mający na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynku europejskim. Inwestycja umożliwi transport surowca z Norwegii na rynki duński i polski, a także do użytkowników końcowych w sąsiednich krajach. Równocześnie Baltic Pipe pozwoli na przesył gazu z Polski do Danii i Szwecji.
Uruchomienie transportu gazu planowane jest na 1 października 2022 r.
Czytaj też:
Umowa o budowie gazociągu Baltic Pipe wchodzi w życie