Na miłośników sportu czekają 2 dni pokazów reportaży konkursowych, dyskusja z autorami, pokazy specjalne filmów a także spotkania z gośćmi specjalnymi – Sławomirem Szmalem i Antonim Piechniczkiem. Gala finałowa (obowiązują zaproszenia) w sobotę 14 września”.
W konkursie głównym bierze udział 20 reportaży. Wśród nich znajdują się zarówno materiały ośrodków regionalnych TVP jak i twórców niezrzeszonych. - Duża liczba zgłoszeń już w pierwszej edycji pokazuje, że ten konkretny profil reportażu czyli reportaż sportowy jest popularny wśród twórców - mówi Mateusz Magdziarz, dyrektor festiwalu. - Widzowie będą mieli 2 okazje zobaczyć każdy z reportaży na bezpłatnych projekcjach konkursowych i oddać swój głos na jego zdaniem najlepszy reportaż. Równolegle pracuje kapituła która zdecyduje o pierwszych 3 miejscach i przyzna wyróżnienia - dodaje Magdziarz.
W skład kapituły weszli między innymi olimpijczyk Bartłomiej Bonk, piłkarz ręczny Artur Siódmiak czy były selekcjoner Antoni Piechniczek. Na zwycięzcę festiwalu czeka nagroda w wysokości 5 tysięcy złotych ufundowana przez prezesa Telewizji Polskiej Jacka Kurskiego. W ręce wszystkich laureatów trafią statuetki wykonane w pracowni Mariana Molendy. - Przypominają wyglądem patyki. „Patyk” to był boiskowy pseudonim Tomasza Drąga, piłkarza i zawodowego strażaka który zmarł nagle, podczas meczu, w marcu 2016 roku. Równoległą ideą festiwalu jest właśnie upamiętnienie Tomasza - mówi Mateusz Magdziarz.
Organizatorami I Festiwalu Reportażu Sportowego „Patyk” są TVP3 Opole i Fundacja Orły Sportu.