W poniedziałek prezydent Andrzej Duda poinformował, że nie podpisze nowelizacji ustawy medialnej, znanej szerzej jako "lex TVN" i skieruje ją Sejmowi do ponownego rozpatrzenia. Prezydenckie weto Sejm może odrzucić większością 3/5 głosów.
Decyzja prezydenta została przyjęta z zadowoleniem zarówno przez polityków amerykańskich, jak i polską opozycję. Również niemiecka prasa podkreśla, że zawetowanie "lex TVN" było właściwym ruchem Andrzeja Dudy. Część dziennikarzy obawia się jednak, że w wyniku legislacyjnej porażki Prawo i Sprawiedliwość zradykalizuje się i zaostrzy antyeuropejski kurs.
"Bez euforii"
Komentator "Frankfurter Rundschau” wskazuje, że decyzja prezydenta Dudy, choć została odczytana jako "sygnał" przeciwko osłabianiu demokracji, nie powinna jednak powodować zbytniej euforii wśród państw UE.
Zdaniem dziennikarza, PiS nadal będzie próbował osłabiać niezależne media. Porażka przy wprowadzeniu "lex TVN" ma zaś być wynikiem presji ze strony manifestujących zwolenników opozycji oraz nacisków ze strony Stanów Zjednoczonych.
Zdaniem „Frankfurter Rundschau” szkody dla PiS z powodu weta nie będą nadmiernie duże, gdyż ustawa była „stosunkowo mało ważna”, a weto zabrało protestującym „wiatr z żagli”.
"Cios dla PiS"
„Frankfurter Allgemeine Zeitung” w artykule autorstwa Reinharda Vesera stwierdza, że prezydenckie weto to dobra wiadomość dla wolności mediów nad Wisłą.
"Jednak zepchnięte do defensywy Prawo i Sprawiedliwość może się jeszcze bardziej zradykalizować" – zauważa komentator i dodaje, że Polskę czekają „zawirowania w polityce wewnętrznej”, ponieważ decyzja prezydenta Dudy może mieć „daleko idące skutki polityczne”. W tym miejscu Veser przypomina o kruchej sejmowej większości Zjednoczonej Prawicy, która opiera się na kilku posłach.
"Weto prezydenta przeciwko ustawie, którą PiS chciało przeforsować nawet za cenę konfliktu ze Stanami Zjednoczonymi, przyspieszy zapewne proces rozkładu" – przewiduje dziennikarz „FAZ”, po czym stwierdza: "Należy jednak obawiać się, że będąca następstwem wewnętrznych problemów radykalizacja PiS, która manifestuje się w ostrej antyeuropejskiej retoryce, będzie wobec groźby utraty władzy postępowała dalej”.
"Osłabienie PiS"
„Sueddeutsche Zeitung” również zwraca uwagę, że weto ws. "lex TVN" osłabi Prawo i Sprawiedliwość. Dziennik przypomniał o manifestacjach oraz petycjach w obronie TVN oraz o tym, że do tej pory Andrzej Duda był określany jako "długopis PiS".
Czytaj też:
Tomasz Lis chwali prezydenta. "Wykonał swój obowiązek"Czytaj też:
"Lex TVN" zawetowane. Gawkowski: Prezydentowi wciąż trzeba patrzeć na ręceCzytaj też:
"To coś absolutnie oczywistego". Schetyna: W głowie Kaczyńskiego zawsze będzie pokusa