– Nasze oczekiwania dotyczące Planu zostały w większości spełnione. W jedynym przypadku potrzebny był kompromis. Dotyczył on zachowania okrywy glebowej na okres zimy. Komisja Europejska oczekiwała, że okrywa będzie zachowana w 100 proc., a Polska proponowała 50 proc. W wyniku kompromisu udało się uzgodnić zachowanie okrywy w 80 proc. – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi, cytowany w piątek przez ISBnews.
Zmieniony projekt Planu
Zmieniony projekt planu zawiera szereg istotnych modyfikacji, w tym m.in. podwojenie środków finansowych na wsparcie dobrostanu zwierząt i działania mające doprowadzić do kontynuowania hodowli zwierząt w małych gospodarstwach, a także zmiany dotyczące ekoschematów. Zasadniczym celem ekoschematów będzie prowadzenie działalności rolniczej z poszanowaniem gleby i środowiska. Liczba wcześniej proponowanych 16 ekoschematów została ograniczona do pięciu. Wprowadzono też ekoschemat dotyczący rolnictwa węglowego.
Na ekoschematy składają się działania szczegółowe, za które rolnik stosujący je będzie otrzymywał określoną liczbę punktów. Im więcej działań zastosuje rolnik, tym większą otrzyma punktację, a co za tym idzie – większą dopłatę.
Nowy ekoschemat
Nowy ekoschemat dotyczący rolnictwa węglowego będzie obejmował działania szczegółowe, takie jak opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia, zróżnicowana struktura upraw czy wymieszanie słomy z glebą. Zaś w katalogu działań ekoschematu dotyczącego dobrostanu zwierząt znajdą się m.in. zwiększenie powierzchni bytowej zwierząt o co najmniej 50 proc. i dostęp do wybiegu.
Wszystkie ekoschematy mają zostać wkrótce szczegółowo przedstawione. Pierwotna wersja projektu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 została przekazana KE w grudniu ubiegłego roku.
Czytaj też:
Rolnictwo to nie przemysł, ziemia nie fabryka, zwierzęta nie maszyny