Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" opracowało projekt "przywracania praworządności", który zakłada zmiany w wymiarze sprawiedliwości.
Poseł Koalicji Obywatelskiej Arkadiusz Myrcha oświadczył, że po wyborach parlamentarnych 15 października i zmianach wprowadzonych przez nowy rząd, Krajowa Rada Sądownictwa (KRS) zweryfikuje powołania sędziów. – Mamy świadomość wadliwości tysięcy powołań sędziowskich. Ten proces trzeba uzdrowić. Zatem weryfikacja powołań sędziowskich będzie musiała nastąpić – mówił polityk w rozmowie z Polską Agencją Prasową. – Nie chodzi o zemstę, a o przestrzeganie prawa, dochowanie wierności ślubowaniu sędziowskiemu. Tylko takie będą kryteria oceny zachowania tych sędziów – zaznaczył.
KRS staje w obronie nieusuwalności sędziów
W uchwale z 8 listopada KRS wskazała, że "stoi i stać będzie na straży nieusuwalności sędziów" oraz "wyraża głęboką dezaprobatę wobec wszelkich prób podważania statusu sędziego i naruszania zasad nieusuwalności sędziów i niezawisłości sędziowskiej".
"KRS, stojąc na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów, z niepokojem odnotowuje pojawiające się w przestrzeni publicznej postulaty złożenia z urzędu znacznej części sędziów. Niektóre z tych zapowiedzi represji formułowane są bądź inspirowane przez samych sędziów. Wypowiedzi takie Krajowa Rada Sądownictwa postrzega w kategoriach nawoływania do łamania Konstytucji RP" – czytamy.
Krajowa Rada Sądownictwa przypomniała, że niezawiśli sędziowie i niezależne sądy gwarantują bezstronne rozstrzyganie spraw. "Sędzia może wymierzać sprawiedliwość pod warunkiem, że nie zastanawia się, czy wydawane przez niego wyroki spodobają się tym, którzy mogą go odwołać lub zakwestionować jego prawa i obowiązek orzekania" – napisano.
"Sędziowie mają obowiązek zachować apolityczność, bo tylko wówczas piastować mogą wysoką pozycję bezstronnego arbitra i cieszyć się szacunkiem społeczeństwa; winni trwać przy pełnieniu swej służby niezależnie od zmian władzy ustawodawczej i wykonawczej, właściwych przecież wszelkim demokratycznym ustrojom nowoczesnych państw" – możemy przeczytać.
twitterCzytaj też:
Ordo Iuris alarmuje: Projekt Iustitii grozi paraliżem sądownictwa i naruszeniem Konstytucji