Kardynał Burke, doktor prawa kanonicznego, zatytułował swoją pracę "Oświadczenie w sprawie przyjmowania Komunii Świętej przez tych, którzy trwają w publicznym grzechu ciężkim".
Wyjaśnił, że została ona napisana w celu wyjaśnienia pytania, jakie stawiają zarówno katolicy, jak i niekatolicy, w odniesieniu do polityków i możliwości przyjmowania przez nich Komunii Świętej w sytuacji, gdy publicznie promują programy i prawa naruszające nauczanie Kościoła.
Takie pytania pojawiało się zwłaszcza wobec tych, którzy zajmowali się promowaniem "aborcji na żądanie", a także praw naruszających "godność życia ludzkiego, integralność ludzkiej seksualności, małżeństwa i rodziny oraz swobodnego praktykowanie religii”.
To "dotyka samych podstaw nauczania Kościoła na temat wiary i moralności" – napisał kardynał, który ponownie przedstawił nauczanie Kościoła w swoim oświadczeniu, aby pomóc tym, którzy są "słusznie zdezorientowani, a nawet często zgorszeni wszystkimi publicznymi zdradami nauczania Kościoła w zakresie wiary i moralności przez tych, którzy wyznają, że są za katolików".
Cytując bezpośrednio prawo kanoniczne, kard. Burke napisał: "Ci, którzy zostali ekskomunikowani lub wtrąceni w interdykt po nałożeniu lub ogłoszeniu kary oraz inni wytrwali w grzechu ciężkim nie mogą być dopuszczeni do komunii świętej".
Chociaż Burke nie wymienia Joe Bidena z imienia i nazwiska, oświadczenie jest prawdopodobnie skierowane do proaborcyjnego prezydenta USA. Biden, choć twierdzi, że jest katolikiem, nazwał aborcję "niezbędnym elementem służby zdrowia", promują ideologię LGBT w USA i na całym świecie.
Czytaj też:
Franciszek odprawi Mszę przy relikwiach św. Faustyny i św. Jana Pawła II