W homilii wygłoszonej podczas mszy św. w katedrze w Poznaniu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki podkreślił, że Bóg jest Panem wszelkiego stworzenia i tej zasady nie może zakwestionować żadne ludzkie osiągnięcie.
Duchowny w tym kontekście nawiązał do rozwoju sztucznej inteligencji, który uznał za" ogromny potencjał dla ludzkości"
- Zostanie on jednak dobrze wykorzystany tylko wtedy, gdy ci, którzy rozwijają te techniki, zachowają konsekwentnie wolę działania w sposób etyczny i odpowiedzialny. Jeśli rozwój sztucznej inteligencji ma służyć dobru ludzkości, to jego podstawowym kryterium musi być godność osoby ludzkiej - podkreślał.
Abp Gądecki powołał się na Muska
W czasie homilii duchowny mówił iż o zagrożeniach związanych z postępem technologicznym. Nawiązał przy tym do głośnej sprawy listu Elona Muska i innych inżynierów i przedsiębiorców, którzy apelowali o wstrzymanie prac.
- Ostatnio setki biznesmenów, inwestorów i ekspertów od sztucznej inteligencji - w tym także Elon Musk - wezwało we wspólnym liście do natychmiastowego wstrzymania szkolenia systemów sztucznej inteligencji potężniejszych niż GPT-4 na co najmniej pół roku. Przesłanie tego listu jest proste - obserwując obecny wyścig zbrojeń - nikt nie jest w stanie przewidzieć konsekwencji podobnych działań - powiedział metropolita.
Hierarcha ostrzegał również, że niekontrolowany rozwój sztucznej inteligencji grozi zalewem dezinformacji, masową automatyzacją pracy, a nawet "zastąpieniem ludzi przez maszyny i utratą kontroli nad cywilizacją".
GPT-4 to najnowszy uczący się model, który powstał w amerykańskim laboratorium "OpenAI" (otwarta sztuczna inteligencja). Na stronie firmy czytamy, że ten model "wykazuje wydajność na poziomie człowieka w różnych profesjonalnych i akademickich testach porównawczych". W ostatnich dniach o wstrzymanie prac nad sztuczną inteligencją apelował m.in. Elon Musk.
Czytaj też:
Morawiecki: Nie dajcie się wkręcićCzytaj też:
Media: Musk rusza do Chin. Szuka kontaktu z premierem